zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sanaci nezastavily ani sváteční dny

11.07.2005
Geologie
Sanaci nezastavily ani sváteční dny
Děčín/Hřensko - Nebezpečí skalního řícení nad silnicí z Děčína do Hřenska se postupně zmenšuje. Už dva týdny tam pokračuje sanace pěti nestabilních bloků. V případě jejich utržení by se na komunikaci zřítilo asi třináct tisíc kubíků pískovce.
"Jde v podstatě o pět dílčích objektů. Tři z nich budeme muset zajistit ocelovými kotvami a betonovými podpěrnými pilíři. Teď se ale hlavně soustředíme na rozebírání dvou ve svahu nejvýše položených skal," přiblížil stavbyvedoucí ústecké společnosti AZ Sanace Petr Ujfaluši.
Dosud se s použitím jednoduché mechanizace, především pneumatického kladiva, podařilo odstranit přes třicet kubíků kamene. Dalších asi dvě stě třicet kubíků pískovce musí pracovníci sanační firmy z nestabilních objektů sundat. Odstraněné balvany končí na hromadě nedaleko masivů. "Všechny tyto úkony chceme zvládnout do konce července nebo nejdéle na počátku srpna. Pak se pustíme do kotvení zbývajících tří skalních bloků," dodal stavbyvedoucí.
Do rozebírání bloků a dalších zásahů, jako je odstraňování náletových dřevin a čištění nejbližšího okolí, se denně pouští v průměru okolo deseti pracovníků. Kromě jediného dne, kdy je ze skal vyhnala bouřka, se tam práce nezastavily ani o víkendech a pokračovaly i během obou státních svátků v tomto týdnu. Nestabilní masivy zatím stále hlídají čidla, propojená se semafory na komunikaci pod svahem. V případě hrozícího nebezpečí by tak naskočila na semaforech červená a automaticky by došlo k zastavení silničního provozu z obou stran.
Sanace skal potrvá zřejmě do konce letošního roku a vyžádá si přes třicet milionů korun. Zásah převážně zaplatí z poskytnutých peněz ministerstvo životního prostředí a tři miliony korun musí přidat hřenská radnice. Obec ale potřebné peníze ve svém rozpočtu nemá. "Musíme se na úhradě našeho finančního podílu domluvit s vedením Ústeckého kraje," poznamenal starosta Josef Černý.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí