zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na skládku v Pozďátkách byl zahájen proces EIA

12.07.2005
Odpady
EIA
Na skládku v Pozďátkách byl zahájen proces EIA

POZĎÁTKY - Firma Logika s.r.o. (dceřinná společnost firmy ICKM Real Estate) předala úřadům dokumentaci svého záměru v Pozďátkách. Krajský úřad Vysočina jej již oznámil na své úřední desce. Byl tak zahájen již delší dobu očekávaný proces EIA (posuzování vlivu stavby na životní prostředí), který by měl rozhodnout o dalším osudu havarované skládky v Pozďátkách.

Podle zákona č. 100/2001 Sb. bude tento proces probíhat ve dvou kolech. Nejprve ve zjišťovacím řízení bude třeba zjistit o jaké zásadní připomínky je třeba zveřejněnou dokumentaci doplnit, ve druhém kole pak bude muset investor vyjasnit všechny detaily svého záměru. Občané mohou svoje připomínky k oznámení posílat na Ministerstvo životního prostředí do 17. července 2005. S dokumentací se mohou seznámit na místním obecním úřadě, na Krajském úřadě Vysočina, v Jihlavě či přímo na ministerstvu. Základní informace o záměru jsou zveřejněny na internetu zde.

Nový dokument je značně obsáhlý. Investor chce skládku jednak rozšířit a navíc v ní chce vybudovat několik nových provozů. S většinou z nich se místní lidé mohli seznámit díky výstavě, kterou pro ně připravila Arnika a místní Občanské sdružení Pozďátky bez jedů. Více zde

„Bohužel na základní otázky ani nová dokumentace nedává jasnou odpověď“, říká Milan Havel ze sdružení Arnika. „První otázkou je, zda takovou skládku kraj vůbec potřebuje. Se skládkou totiž nepočítá Krajský plán odpadového hospodářství Vysočiny ani návrh územního plánu obce Slavíčky. Investor chce navíc nakládat se stovkami kategorií nebezpečných odpadů a my pochybujeme, že to bude vždy bezpečné a kontrolovatelné. V některých případech, jako jsou například odpady ze spaloven, to dokonce vylučuje zákon. Firma však přesto v dokumentaci tento druh odpadu uvádí,“ dodává Havel.

Poznámka: Další informace o případu můžete nalézt na internetu na adrese http://ickm.arnika.org

Kontakty na zástupce jednotlivých sdružení: Ing. Milan Havel, “Arnika, program Toxické látky a odpady”, tel.: 222 781 471, 731 256 691 Ing. Bobek Bohumil, „Občanské sdružení Pozďátky bez jedů”, mobil: 777 650 200

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí