zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Souhlas orgánu ochrany přírody k dělení a scelování pozemků dle § 12 odst. 2 zák. č. 114/1992 Sb.

09.08.2005
Příroda
Souhlas orgánu ochrany přírody k dělení a scelování pozemků dle § 12 odst. 2 zák. č. 114/1992 Sb.
SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí
k § 12 odst. 2 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

Při rozhodování o dělení a scelování pozemků je orgán ochrany přírody dotčeným orgánem státní správy, který sděluje své stanovisko v tomto řízení; nevydává tedy souhlas dle § 12 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.

Odůvodnění:
Podle § 12 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně přírody a krajiny“), je souhlas orgánu ochrany přírody nezbytný:
a) k umisťování a povolování staveb, jakož i
b) k jiným činnostem, které by mohly snížit nebo změnit krajinný ráz.
Dle zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „stavební zákon“),
lze umísťovat stavby, měnit využití území a chránit důležité zájmy v území jen na základě územního rozhodnutí. Jedním z typů územního rozhodnutí je i rozhodnutí o dělení a scelování pozemků. K umisťování, resp. povolování staveb dle stavebního zákona však jednoznačně dochází až vydáním správního rozhodnutí o umístění stavby, resp. stavebního povolení.
Dělení a scelování pozemků je pouze technickým opatřením, při němž k zásahu do krajinného rázu nemůže z povahy věci dojít. V řízení o dělení a scelování pozemků jsou zájmy ochrany životního prostředí chráněny dle § 65 zákona o ochraně přírody a krajiny. Orgán ochrany přírody zde má postavení dotčeného orgánu státní správy, který ve věci sděluje své stanovisko. Toto stanovisko však není rozhodnutím podle § 12 zákona o ochraně přírody a krajiny.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí