zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hygienici vydali několik zákazů koupání v přírodních koupalištích

18.07.2005
Voda
Hygienici vydali několik zákazů koupání v přírodních koupalištích
PRAHA - Hygienici vydali několik zákazů koupání v přírodních koupalištích v Česku, voda ve většině sledovaných koupališť v Česku je však čistá. Hygienici uzavřeli koupaliště v České Lípě, dvě místa v Královéhradeckém kraji, koupaliště na Domažlicku, přehradu na Prostějovsku a rybník v Děpoltovicích v Karlovarském kraji. Důvodem zákazu koupání je většinou zvýšený výskyt sinic. Rybník v Děpoltovicích však zamořily ropné látky.

V Královéhradeckém kraji platí zákaz koupání na Tiché Orlici u Borohrádku na Rychnovsku a v rybníku Marešák v Lužanech na Jičínsku. V případě Borohrádku jsou důvodem zákazu koliformní bakterie, v případě Marešáku zvýšené množství sinic. Mírné zhoršení kvality vody zjistili hygienici na Stříbrném rybníku u Hradce Králové, kde není voda vhodná ke koupání pro citlivé jedince. Na Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku byl naopak zrušen zákaz koupání, voda má však stále zhoršenou jakost.

V Libereckém kraji platí od víkendu zákaz koupání v českolipské Dubici, kde obsah sinic ve vodě osmnáctinásobně překročil hygienické normy. Odborníci však už začali nádrž čistit. Na dalších nádržích v regionu, v Máchově jezeře či v Hamru na Jezeře je sice voda zakalená, škodlivé látky ale povolené limity nepřekračují.

V Plzeňském kraji platí zákaz koupání na koupališti v Černíkově-Úžlebci na Domažlicku. Hygienici zde ale provedli měření už na konci června a upozorňují, že kvalita vody se mezitím mohla změnit. Většina venkovních koupališť v kraji má vodu čistou. Zakalená, ale nezávadná voda, je v Babylonu na Domažlicku, Tachově, v Plané na Tachovsku a ve Hnačově na Klatovsku. Citliví lidé by se měli vyhnout koupališti v Podhájí u Horšovského Týna na Domažlicku.

Hygienici zakázali koupání i v Plumlovské přehradě v Olomouckém kraji. Důvodem je rovněž vysoký obsah sinic ve vodě. Zvýšené množství sinic potvrdili hygienici i v nádrži v Hustopečích nad Bečvou. Zejména citliví jedinci by se jí měli vyhnout, nebo se alespoň po koupání důkladně osprchovat.

V Karlovarském kraji by se lidé neměli koupat jen děpoltovickém rybníku, který zamořily ropné látky. Případ nyní šetří inspekce životního prostředí. V novorolském rybníku se začínají množit sinice, alergici by se proto měli koupání v něm vyhnout. V některých nádržích v kraji je zakalená voda.

Zlínští hygienici nedoporučují koupání v luhačovické přehradě a slepém ramenu řeky Moravy v Napajedlech na Zlínsku, takzvaném Pahrbku. V obou vodních plochách se objevilo větší množství sinic a chlorofylu. Koupání je nevhodné zejména pro citlivé osoby. V ostatních přírodních koupalištích je voda čistá.

Jihočeští hygienici varují před sinicemi v rybnících Vajgar a Hejtman na Jindřichohradecku. Lidé by se proto měli po koupání osprchovat čistou vodou - zvláště děti, alergici a těhotné ženy. Na Lipně je voda čistá, na Orlíku a ve Staňkovském rybníku po deštích zakalená.

Většina pražských přírodních koupališť je čistá, pouze v Hostivaři se vyskytuje určité množství jedovatých sinic. V Ústeckém kraji hygienici nevyhlásili žádný zákaz koupání. Kvalita vody v přírodních nádržích se ale nepatrně horší. Ojedinělý výskyt sinic je v Habrovicích na Ústecku. Ve středočeských přírodních koupalištích je voda zatím čistá a vhodná ke koupání. Také v Pardubickém kraji jsou všechny nádrže vhodné ke koupání. Sinice se vyskytují jen ojediněle.

http://www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí