zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ambrozek je proti novele zákona o ochraně přírody a krajiny

20.07.2005
Příroda
Ambrozek je proti novele zákona o ochraně přírody a krajiny

Ambrozek, Šimonovský PRAHA - Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) je proti novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou předkládá skupina poslanců ČSSD, ODS a KSČM. Navrhují v ní vypustit účast veřejnosti ve stavebním řízení, aby ochránili investory před procesními obstrukcemi zájmových skupin. Přijetí novely by bylo krokem zpět, protože by občanská sdružení ztratila možnost vyjádřit se k projektům, které by mohly zhoršit životní prostředí, řekl Ambrozek novinářům.

Podle něj by mohla vést novela k tomu, že lidé ztratí zájem o to, co se děje v jejich okolí, i když se společnost snaží o opak. Záměr poslanců kritizuje i ekologická organizace Hnutí Duha. Návrh podle ní seškrtá právo občanů vyjadřovat se k velkým stavbám v okolí. Tvrdí také, že by návrh vyvolal zmatek v úředním rozhodování o ochraně přírody. Novelou by se ve středu měla zabývat vláda.

Autoři předlohy v důvodové zprávě uvádějí, že smyslem novely je dát investorům jistotu, že jejich investice nebude zmařena kvůli samoúčelným procesním záležitostem. Podle nich je problém v tom, že současné znění zákona často zneužívají úzké zájmové skupiny či jednotlivci v neprospěch veřejnosti.

Podle Hnutí Duha patří ale právo vyjadřovat se ke stavbě velkoskládky nebo chemičky za domem mezi "demokratické samozřejmosti".

Ambrozek upozornil na to, že novela odebírá veřejnosti zastupované občanskými sdruženími postavení účastníka stavebního řízení. Byla by tedy jen vyrozuměna o výsledku a neměla by možnost prezentovat své stanovisko nebo se proti výsledku odvolat, poznamenal.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí