zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Náklady na recyklaci prodraží elektrozboží

21.07.2005
Odpady
Náklady na recyklaci prodraží elektrozboží
Do ceny elektrospotřebičů v Česku se od 13. srpna začnou započítávat i náklady na jejich likvidaci. To může v důsledku znamenat jejich mírné zdražení.
Zatím není jasné, které výrobky a o kolik zdraží, protože na trhu elektro panuje silná konkurence. Ta tlačí ceny dolů.
Od třináctého srpna musí podle evropské směrnice výrobci a dovozci zajistit recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů. Náklady na zpracování jednoho kilogramu elektrošrotu se v Česku pohybují okolo deseti korun na kilogram. Firmy je budou hradit ze společných fondů, do kterých mají přispívat podle podílu na trhu. Ke každému výrobku připíší viditelně poplatek, který vzniká připočtením nákladů na recyklaci. Podle propočtu HN by si mohl zákazník připlatit asi 390 korun za lednici nebo necelou korunu za mobilní telefon.
Někteří výrobci se přenést náklady na zákazníka opravdu pokusí. "Výrobci s cenami nahoru půjdou, minimálně ve svých cenících. Otázkou je, jak na to zareaguje maloobchod. Máme zkušenost, že když zvedneme ceny o pět procent, u zákazníka se to projeví třeba ve dvou procentech, někteří obchodníci sníží marži," uvedl Dalibor Eliáš ze společnosti Elektrolux. Velké zdražení konkurence nedovolí. "Ceny elektrospotřebičů klesají o deset až patnáct procent ročně, a tak se může maximálně stát, že budou chvíli stagnovat," domnívá se Martin Kotula z firmy JVC.
K novele o zpětném odběru spotřebičů navíc stát dosud nevydal prováděcí předpisy. Ještě včera o nich debatovali zástupci ministerstev a výrobců. Firmy proto přesné náklady neznají. Už teď je ale jasné, že čeští výrobci jsou v této chvíli znevýhodněni proti Německu, Francii nebo Velké Británii, které povinnou recyklaci odložily
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí