zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radní Vysočiny se zatím nezabývali vlivem staveb na přírodu

01.08.2005
EIA
Radní Vysočiny se zatím nezabývali vlivem staveb na přírodu

JIHLAVA -- Radní kraje se zatím nezabývali ani jednou z plánovaných staveb na Vysočině z hlediska jejího vlivu na životní prostředí. Vzali na vědomí, že úředníci za půl roku připomínkovali v rámci procesu EIA přes 50 staveb. Prvním případem, který se na stůl politikům asi dostane, bude nejspíše záměr rozšíření havarijní skládky v Pozďátkách na Třebíčsku, řekl dnes novinářům hejtman Miloš Vystrčil.

K nejproblematičtějším záměrům podle úředníků zatím patřily plány stavebních úprav stájí pro dojnice v Okříškách na Třebíčsku, výstavba závodu na balenou vodu v Opatově na Jihlavsku či rozšíření závodu Dřevozpracujícího družstva Lukavec, píše se ve zprávě úřadu, kterou projednala rada.

Zachování a zlepšování kvalitního životního prostředí patří k prioritám programového prohlášení rady kraje. Žádný záměr ani koncepce se podle úředníků neukázaly natolik regionálně významné, a ani neobsahovaly rozporná stanoviska, aby bylo zapotřebí předkládat je radě kraje k rozhodnutí o dalšímu postupu.

Média zatím nezaznamenala žádný větší odpor obyvatel či ekologů k záměrům investorů. Například společnost Agrofarm hodlá postavit pět odchoven a výkrmen prasat, další dvě chce vystavět společnost MAVET Hořovice, jednu Selma Jihlava a dvě výkrmny prasat a porodnu připravuje také SPV na Pelhřimovsku. V Ratibořicích na Třebíčsku chce kutnohorská TEVAM vybudovat zařízení na intenzivní chov drůbeže.

Ve 44 případech úředníci posuzovali územní plány obcí a ve čtyřech případech rovněž plány odpadového hospodářství.

Obyvatelé v kraji v posledních letech protestovali snad jen proti skladům vyhořelého jaderného paliva, výstavbě větrných elektráren či obaloven živičných směsí. Na Pelhřimovsku dokonce vybírají peníze pro vlastníka sousedních pozemků, který se s investorem soudí. Dlouhodobě nejsledovanějším případem je tak skládka nebezpečných odpadů v Pozďátkách, kterou v hledáčku pozornosti zvenčí udržuje hnutí Arnika.

Se záměry investorů v kraji se mohou zájemci seznámit na úřední desce kraje i v elektronické podobě.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí