zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát podpořil práva obcí postižených radioaktivním úložištěm

01.08.2005
Odpady
Senát podpořil práva obcí postižených radioaktivním úložištěm

Ekologické organizace dnes gratulují Senátu ke schválení novely takzvaného atomového zákona, která umožní obcím a krajům podílet se na rozhodování o úložištích radioaktivních odpadů na svém území.

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazovaly změnu zákona několik let. Návrh předložila senátorka Jitka Seitlová (Nezávislí – Přerov) se pěti dalšími členy horní komory. Podpořily jej desítky obcí a tři kraje. Senát dnes velkou většinou hlasů přijal kompromisní znění, které sestavil Jiří Brýdl (KDU-ČSL – Svitavy), předseda výboru odpovědného za životní prostředí.

Pokud změnu zákona schválí také Poslanecká sněmovna, postižené obce a kraje budou účastníky povolovacích řízení na úložiště radioaktivních odpadů.

Plánování úložiště vyvolalo vleklou válku mezi státem a obcemi. Úřady musely kvůli masivnímu odporu místních lidí hledání lokality pro úložiště dokonce pozastavit.

Stavba úložiště vyhořelého paliva z jaderných reaktorů, které je vysoce nebezpečné po desítky tisíc let, navždy změní život postižených obcí. Podle ekologických organizací místní lidé musí mít právo o stavbě účinně spolurozhodovat. Paradoxně nejdále se s budováním úložiště dostaly Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

Gratulace patří především senátorce Seitlové, která změnu zákona navrhla a prosazovala, a senátoru Brýdlovi za schválené kompromisní řešení. Pokud právo obcí mluvit do stavby úložiště potvrdí také Poslanecká sněmovna, má stát šanci konečně získat důvěru mezi místními lidmi. Potvrzují to zkušenosti ze skandinávských zemí. Není možné, aby úřady vinou svého nátlakového přístupu donekonečna vedly zákopovou válku s obcemi a kraji.“

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:

„Stavba úložiště radioaktivních odpadů, které je vysoce nebezpečné po desítky tisíc let, navždy změní život postižených obcí. Místní lidé by měli mít právo o stavbě účinně spolurozhodovat. Schválení novely atomového zákona Senátem je první krůček k odstranění systémových výhod, kterých využívá jaderný průmysl. Výsledná podoba je kompromisem, bohužel se zatím nedaří odstranit další podstatné záležitosti, jako je omezená finanční odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za škodu při případné havárii.“

Podrobnější údaje o novele atomového zákona v informačním listu: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/rao_novela.pdf na webové stránce: www.calla.ecn.cz/index.php3?path=energetika&inc=8_atomzak.inc

Kontakt:            
 
Edvard Sequens, Sdružení Calla, telefon 602 282 399, email edvard.sequens@ecn.cz

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí