zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolik času ještě zbývá?

05.08.2005
Obecné
Kolik času ještě zbývá?
JE TO ŠEDESÁT LET, co se lidstvo dozvědělo, že atom v sobě skrývá mnohonásobně víc energie, než se do té doby tušilo. Dodnes existují pamětníci oněch smutných událostí v Hirošimě, málo ale těch, kdo viděli atomový hřib z první ruky. Těm zbývalo po výbuchu nejvýše pár dnů života. Možná právě japonská apokalypsa, možná vědomí toho, že člověk je tvor omylný a technika zrádná, vedou k přetrvávající nedůvěře vůči jaderné energetice. Jenže vypadá to, že zdrojů, kde brát energii na všechny hlouposti, které člověk k životu potřebuje, není nekonečné množství. Pravda, na rozdíl od ropy a uhlí vypadají třeba vítr a voda nevyčerpatelně, ale jejich využívání zatím zdaleka není tak efektivní, jak by si vědci a ekologové přáli.

Peter Haug, generální ředitel Evropského jaderného fóra, v rozhovoru s Milenou Geussovou říká, že neočekává během příštích padesáti let nějaký technický zázrak, který spasí energetiku. Jaderná energetika má hned dvě velká plus: dostupné zásoby paliva a nízké emise. Bezpečnostní rizika a dosud nevyřešená likvidace odpadu jsou - přes zkušenosti s Černobylem - něco, s čím si jaderná lobby dokáže dobrým marketingem poradit. Jak ukazuje Sonda Ekonoma v tomto čísle, jaderné elektrárny se stavět budou, aspoň někde. Možná to bude z nouze ctnost a možná nám jádro ještě zatopí...

ZATÍMCO ZÁSOBY UHLÍ podle předpovědí vydrží v Česku ještě nejméně na padesát let, se současným důchodovým systémem to rozhodně tak dlouho táhnout nemůžeme. Současný systém podle (některých) ekonomů může fungovat bez dluhů ještě dobrých patnáct, dvacet let, ale budeme-li pořád všichni tak proklatě zdraví a živí do sta let, jednou se to zlomit musí. Zástupci politických stran se opět sešli, aby se ujistili, že v mezidobí zatím nikdo nic moudrého nevymyslel, peněz nikde nepřibylo a na reformě je opravdu třeba se dohodnout. Výsledek jednání: do konce října se domluví aspoň na zásadách. Malý úspěch, taky úspěch.

Místopředseda vlády Martin Jahn pro jistotu vypustil konkréta k reformě důchodů (stejně jako řadu dalších politicky citlivých bodů) z připravované Strategie hospodářského růstu zcela. Proč dráždit krocana červeným šátkem? I tak bude jistě dokument terčem kritiky z mnoha stran. Kdyby ne obsah, bude vadit třeba někde zbytečně pompézní výrazivo typu "cesta k prosperitě". Pod stejným titulkem přináší Ekonom v tomto čísle seznámení s poslední verzí Strategie a s nástroji, které vláda chystá na podporu výzkumu a vývoje. K realizaci opatření zbývá Paroubkově vládě necelý rok, což předurčuje i míru úspěšnosti.

V DUCHU HESLA "strategií není nikdy dost" popisuje Igor Záruba změnu v komunikaci s veřejností na téma Evropská unie. Za pozornost stojí, že za 60 milionů dá vláda dohromady nikoliv kampaň na podporu Ústavy pro Evropu, ale zajistí informační dostupnost o tom, co se dělo, děje a bude dít v Unii. Je ovšem otázkou, kolik lidí bude mít zájem využívat speciální infolinky či eurocentra. Názor veřejnosti na to, zda schválit Evropskou ústavu či nikoliv, ovlivňují z větší části jiné pohnutky než samotná fakta o EU. Totéž platí i o smlouvě samotné: Začátkem týdne se davy lidí rvaly o české vydání, ale jistě ne v každé rodině budou dokument studovat. Jak uvedl jeden zpravodaj, "připomínalo to frontu na banány za komunistů". Jen doufejme, že ti lidé nestáli ve frontě omylem.

AUTOR: Libuše Bautzová
zástupkyně šéfredaktora
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí