zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt čištění odpadních vod sahá po půlmiliardové dotaci

05.08.2005
Voda
Projekt čištění odpadních vod sahá po půlmiliardové dotaci

Zlín - Schvalování projektu s názvem Zlínsko - čištění odpadních vod pro Evropu se dostalo do poslední fáze. Finální rozhodnutí o poskytnutí přibližně půlmiliardové dotace je nyní na Evropské komisi. Informovala o tom Markéta Šurbeková z firmy Zlínská vodárenská.

Celkové vyčíslené náklady na projekt v současné době přesahují osm set milionů korun. "Projekt tak patří mezi významné vodohospodářské investiční akce, u nichž se v České republice uvažuje s využitím finančních prostředků Fondu soudržnosti Evropské unie," sdělil předseda představenstva společnosti VaK Zlín Milan Soldán. O zbytek nákladů se podělí Zlínská vodárenská, Státní fond životního prostředí a část bude financována z úvěrů. Lidé se však podle Šurbekové nemusejí obávat, že by se investice promítla do výše cen vodného a stočného.

Předmětem projektu je výstavba nových vodohospodářských děl nebo jejich rekonstrukce. Jedná se o dostavbu nové a rekonstrukci stávající kanalizace, intenzifikaci čistíren odpadních vod a zneškodňování čistírenských kalů. Práce budou realizovány ve Zlíně, Štípě, Lužkovicích, Zádveřicích, Tlumačově, Slavičíně, Luhačovicích, Valašských Kloboukách, Vizovicích a Kašavě. Projekt se tak přímo dotkne více než osmdesáti tisíc obyvatel.

Evropská komise o dotaci rozhodne do konce letošního roku. V případě jejího schválení začnou práce na podzim roku 2006 a budou trvat přibližně tři roky. Podle Šurbekové jsou šance na kladné stanovisko komise velmi dobré.

Posouzení Evropské komise předcházelo schválení Státním fondem životního prostředí, ministerstvem životního prostředí a také meziresortním řídícím výborem ministerstva pro místní rozvoj.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí