zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prameniště pitné vody u Třebechovic znečistil pesticid

08.08.2005
Voda
Havárie
Prameniště pitné vody u Třebechovic znečistil pesticid
Třebechovice pod Orebem - Prameniště pitné vody v Bědovicích u Třebechovic pod Orebem, které zásobuje vodou Třebechovice a okolí, znečistil pesticid atrazin. Vodovody a kanalizace Hradec Králové musely jeden ze zdrojů vody v zasažené oblasti odstavit. Celkové škody by mohly dosáhnout až několika desítek milionů korun.
"V tuto chvíli nedokáži odhadnout, jak dlouho bude zdroj vody odstaven, bude nutné provést rozsáhlý hydrogeologický průzkum," řekl ředitel hradeckých Vodovodů a kanalizací Zdeněk Kouba. Dosavadní škody odhadl na 160 tisíc korun. "Jen rozbory vody nás zatím stály 60 tisíc, celkové škody však mohou dosáhnout až několika desítek milionů korun," uvedl Kouba.
Příčinu znečištění vodního zdroje vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí. "Podle hydrogeologů atrazin zřejmě pochází z lesa mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí, kde jej někdo použil k postřiku," řekl Petr Makovský z České inspekce životního prostředí a dodal, že rozbory vody prokázaly až čtyřnásobně větší množství atrazinu, než povoluje norma.
Vyšší koncentrace atrazinu mohou podle ekologického sdružení Arnika způsobovat bolesti žaludku, zvracení, průjem, případně také poškodit hormonální systém. Atrazin se používá k likvidaci plevelů, jeho používání je v ochranných pásmech vodních zdrojů zakázáno.
Podle hygieniků z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové žádné akutní toxické účinky pro lidský organismus nehrozily. "Limit atrazinu pro pitnou vodu je u nás o řád nižší, než je limitní koncentrace doporučená Světovou zdravotnickou organizací," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Hana Andresová. Dodávku kvalitní pitné vody pro Třebechovice znečištění zdroje neovlivní, protože firma bude oblast zásobovat vodou ze svého hlavního prameniště Litá u Českého Meziříčí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí