zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kde jsou jedy, zůstává tajemstvím

09.08.2005
Odpady
Chemické látky
Kde jsou jedy, zůstává tajemstvím
MILOVICE - Za skandální případ, při kterém zmizelo z Milovic na Nymbursku téměř 40 tun nebezpečných jedů, již padlo obvinění. Policisté tak ukončili vyšetřování pět let staré kauzy. Obvinění z trestných činů bylo vzneseno proti jednomu pracovníkovi vedení firmy Ekobo. Ta byla za odvezení a uskladnění jedů odpovědná.

Jednapadesátiletému členu představenstva firmy Ekobo hrozí až pět let vězení. "Minimálně způsobil ohrožení životního prostředí. Navíc ne z nějaké nedbalosti, ale úmyslně," potvrdila středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Ani vyšetřování však nezodpovědělo otázku, kde jedy jsou. To ani dnes zřejmě nikdo netuší. Jedy zmizely ze skladu ve vsi Mratín u Brandýsa nad Labem. Sem je v roce 2000 přivezla právě firma Ekobo, která vyhrála výběrové řízení na přebalení a dovoz téměř 60 tun kontaminovaných olejů ze skládky v Milovicích. Oleje obsahovaly velmi nebezpečné polychlorované bifenyly a DDT. Ty mohou způsobovat rakovinu či poruchu imunitního systému. Když před dvěma lety odborníci z České inspekce životního prostředí sudy spočítali, přišli na to, že neuvěřitelných 40 tun olejů chybí, aniž by kdokoli dokázal vysvětlit, kam se poděly. Část jich byla úředně spálena, ovšem o osudu zbytku olejů nejsou žádné záznamy. "Oleje odvezli pracovníci firmy na pokyn obviněného na neznámé místo," upřesnila Budská. Proto také Česká inspekce životního prostředí podala koncem loňského roku trestní oznámení. Sklad v Mratíně navíc neměl na uchovávání tak škodlivých látek povolení a část olejů tady vytekla do země. Ekologové, kteří se o likvidaci milovické skládky zajímali, už nevěří, že se podaří nebezpečné jedy najít. Podle
Jindřicha Petrlíka ze sdružení Arnika mohly načerno skončit v některé ze spaloven, které nemají k likvidaci těchto toxických látek povolení. "Ty sudy mohly skončit na druhém konci Mratína, stejně jako třeba ve spalovně v Lysé nad Labem. Žádné důkazy ale pro to nejsou," připustil Petrlík. Spalovna v Lysé nad Labem a firma Ekobo spolu totiž byly v době odvozu sudů propojeny - měly společného majitele. "Je to nesmysl. O všem, co se tady pálilo, máme přesné záznamy," uvedl už dříve šéf provozu spalovny Jiří Málek. Sudy s transformátorovými oleji navezla v 90. letech do bývalého vojenského prostoru v Milovicích firma, která chtěla údajně stavět spalovnu. To se ale nikdy nestalo a sudy tady ležely až do léta roku 2000. Z některých podle zjištění dokonce vytékaly oleje do půdy. Firma Ekobo, která je na základě zakázky od tehdejšího Okresního úřadu v Nymburce měla odvézt a bezpečně uskladnit, si ale počínala přinejmenším podivně: odmítala sdělit, kam sudy odváží a nedbala na bezpečnost svých zaměstnanců. Štáb České televize například natočil údajně ukrajinské dělníky firmy, kteří oleje přelévali bez užití jakýchkoliv ochranných pomůcek.

Jana ZURANOVÁ
Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí