zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Způsobů jak tajit veřejné informace je stále dost

15.08.2005
Obecné
Způsobů jak tajit veřejné informace je stále dost
Úřady hledají i po čtyřech letech od přijetí zákona o svobodném přístupu k informacím různé způsoby a kličky, jak se vyhnout zveřejnění informací, když o ně lidé žádají.

Velká šance u soudu
Kromě odvolávání na obchodní tajemství překrucují zákon o svobodném přístupu k informacím ve svůj prospěch. Aby uspokojily zájemce, zveřejňují pouze bezkonfliktní informace nebo si počítají nezdůvodnitelně vysoké částky za vyhledání a poskytnutí informace..
Přitom pokud se lidé obrátí na soudy, mají poměrně velkou šanci svůj spor s úřady vyhrát. Spolek Otevřená společnost eviduje za čtyři roky na šedesát žalob, většinu nesdílné úřady prohrály.
Soudy ale mnohdy jenom zrušily rozhodnutí úřadů z formálních důvodů, zveřejnění už ale nenařídily. Úřady navíc vymýšlejí kličky, jak dál bránit tomu, aby nemusely rozhodnutí soudu plnit.
"Příkladem je stavební odbor pražského magistrátu, s ním se vede dvanáct soudních sporů o zveřejnění informací. Po každém rozhodnutí soudu si najde další možnost, jak zveřejnění zabránit," dodal Kužílek, podle kterého by pomohla změna zákona v tom, že by soud mohl zveřejnění nařídit.

Inspirace na Slovensku?
Zlepšit situaci by podle Kužílka mohl také postup, podle kterého by podobně jako na Slovensku mohli být úředníci za porušení zákona o přístupu k informacím pokutováni. Na Slovensku ale právě tamní ministerstvo vnitra navrhuje tuto možnost zrušit.
Právě na Slovensku letos ale ekologové dosáhli významného vítězství ve sporu se státem. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu slovenské ministerstvo hospodářství musí znovu přehodnotit, které části smluv s největšími investory v zemi, automobilkami Hyundai/Kia a PSA Peugeot Citroen, podléhají obchodnímu tajemství a které naopak mohou být zveřejněny.
"Když budou některé části smlouvy označené jako obchodní tajemství, a přitom se budou týkat veřejných financí, musí je podle rozhodnutí soudu ministerstvo zveřejnit," uvedl programový koordinátor Přátel země Roman Havlíček.
Například u investice korejské Kia ekologové po ministerstvu žádají, aby zveřejnilo informace o přínosu investice pro veřejné finance, usnesení vlády ke smlouvám se zástupci automobilky nebo informace o dotacích pro žilinský region, které s výstavbou továrny souvisejí.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu je důležité i pro další zveřejňování smluv se zahraničními investory, kteří čerpají státní investiční pobídky.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí