zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

22.08.2005
Obecné
Krátce - různé

Společnost Lidl stáhla odvolání proti rozhodnutí olomouckého stavebního úřadu, který v červnu zamítl plán firmy vybudovat supermarket v městské části Lazce. Společnost odmítla své rozhodnutí komentovat. Podle ekologů však zřejmě snaha firmy postavit prodejnu nekončí. Informoval o tom regionální deník Olomoucký den.
Stavební úřad odmítl plán firmy, protože se mu nelíbil vzhled navrhovaného objektu. Podle odborníků by nebyl důstojným protipólem architektonicky hodnotnému objektu finančního úřadu, naproti němuž chtěl Lidl stavět.

V červnu přijala Evropská komise Zelenou knihu o energetické účinnosti. V ní Komise uvádí důvody, proč je nutné považovat energetické úspory za jednu z ekonomických priorit blízké i vzdálenější budoucnosti. Patří k nim kromě jiného zvyšování cen energetických zdrojů a vysoká závislost Evropy na jejich dovozech. Proto Zelená kniha navrhuje řadu možností, jak dosáhnout do roku 2020 20 % úspor energie. Ve vyhlášené veřejné konzultaci vyzývá Komise zainteresovanou veřejnost, aby odpovědí na 25 otázek posoudila navrhované možnosti a nástroje pro dosažení úspor a sdělila Komisi vlastní návrhy pro zajištění avizovaného cíle. Konzultace je otevřena do 31.3.2006.
Konzultace:
http://europe.eu.int/comm/energy/efficiency/doc/public_consultation_en.pdf
Zelená kniha:
http://europe.eu.int/comm/energy/efficiency/index_en.htm

Ministerstvo zemědělství schválilo dokument Administrace žádosti o povolení uvedení na trh geneticky modifikované potraviny nebo krmiva. Dokument popisuje způsob podávání a vyřízení žádosti o povolení uvedení takové potraviny nebo krmiva na trh Evropské unie, v případě, že je tato žádost poprvé podána v ČR. Pokud mají být geneticky modifikované potraviny a krmiva uvedeny na trh Evropského společenství, je nezbytnou podmínkou jejich bezpečnost vůči zdraví lidí, zvířat a bezpečnost k životnímu prostředí. Rozhodnutí povolující uvádění těchto produktů jsou publikována v úředním věstníku Evropského společenství. Zatím je pro uvádění na trh unie povoleno 28 geneticky modifikovaných potravin a krmiv.

Členské státy EU měly do dnešního dne převést směrnici 2004/12 o obalech a odpadech z obalů do národních právních řádů a stanovit nové vyšší cíle pro recyklaci a využití těchto odpadů. Tento typ odpadů zahrnuje obaly z papíru, skla, kovů, plastů a dřeva. Zatím však pouze Rakousko, Česká republika, Německo, Lucembursko a Velká Británie informovaly Komisi o transpozici směrnice. Nová směrnice ukládá členským státům téměř zdvojnásobit recyklační cíle a navyšuje také cíle pro využití odpadů. Nových cílů by mělo být dosaženo v období 2008-2015

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí