zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chování v přírodě

23.08.2005
Příroda
Chování v přírodě

Překvapeni bouřkou ve volné přírodě - co teď? Opravdu není nutné přestat chodit do přírody kvůli strachu z bouřky, ale je na místě znát jistá bezpečnostní opatření jak sebe a druhé ochránit před možným nebezpečím.

Sledujte počasí a oblohu. Kupovité mraky ve tvaru květáku nebo cukrové vaty, které se kupí do věží jsou příznaky blížící se bouřky. Též dusno se sílícím větrem, hřmění a blýskání signalizují blížící se bouřku.

Jakmile se zableskne, začněte počítat! Nezazní-li hrom do 10 s po záblesku můžete si vydechnout.

  • Zahřmí-li do 5 s, jste v nebezpečí!
    Pro milovníky detailů: Světlo se šíří rychlostí 300 000 km/s, tedy je 900000krát rychlejší než zvuk. Ten "zvládne" pouze 330 m/s. Tím je vysvětleno zpoždění mezi bleskem a hromem, které nám může pomoci, při odhadu nebezpečí.
  • Zahřmí-li však okamžitě po zablýsknutí, jste v epicentru bouře
    Překvapí-li Vás bouřka ve volné přírodě, snažte se především o to, abyste nebyli nejvyšším bodem v okolní krajině. Koryto v terénu, hluboká cesta, dno kamenolomu nebo pata skalního výběžku už poskytují jistou ochranu.

Nevyhledávejte tyto skrýše v uzavřených skupinách! Neopírejte se o zdi. Dřepněte si s nohama těsně u sebe, obejměte přitom kolena oběma rukama. V nouzi se posaďte s nohama těsně u těla, ale v žádném případě si nelehejte na zem s nataženými končetinami. Zachovávejte odstup od jiných osob!

Ve stodolách, v dřevěných nebo kamenných boudách bez hromosvodu se uchylte doprostřed budovy a rovněž si dřepněte. Není-li v blízkosti vhodný úkryt, vyhněte se těm místům, která jsou podle zkušeností zvláště ohrožená: osaměle stojící stromy a skupiny stromů, vrcholky hor, pahorky, vyhlídkové věže, sloupy nadzemního vedení, antén apod. Udržujte odstup od kovových plotů, mříží a jiných kovových konstrukcí. Uprostřed lesa s rovnoměrnou výškou stromů se můžete cítit celkem bezpečně. Vyhněte se okraji lesa a vyčnívajícím stromům. Dřepněte si v minimální vzdálenosti 3 metry od kmenů stromů a špiček větví a raději oželte úkryt před deštěm pod nízkými větvemi!

Nevěřte pověrám: Pod bukem nebo lípou jste ve stejném nebezpečí,  jak pod jinými stromy

Zdroj: Dehn Soehne, LPelektro.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí