zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad využijí k výrobě elektřiny

25.08.2005
Odpady
Odpad využijí k výrobě elektřiny

Fermentační stanice, která vznikne v Úpici, bude zpracovávat kaly z čističky odpadních vod a biologický odpad. Vyrábět bude ekologicky čistou elektřinu.

Úpice - Město stavbou fermentační stanice získá jedinečnou technologii, která v Královéhradeckém kraji doposud není. Výjimečné je zpracování biologických odpadů z domácností, zbytků jídel a tuků.

Vyřeší problém s odpady
Projekt Integrovaného systému nakládání s biologickými odpady v regionu Úpice je rozdělen na dvě části. Stavbu fermantační linky a na svoz bioodpadu z domácností a případně od dalších zájemců.
V úpické čistírně odpadních vod je problém s hustými kaly, které obsahují těžké kovy a obtížně se zpracovávají. Využit není také zelený odpad z pravidelné údržby městských trávníků a keřů. Město se proto rozhodlo ve spolupráci s firmou Ekora s.r.o. z Prahy najít vhodné řešení.
"Bylo vypracováno osm variant. Od nejjednodušších až po ty složité. Nakonec byl zvolen a obhájen tento projekt, který je nejsložitější. Posuzovala ho také komise z Evropské unie," řekl vedoucí majetkového odboru Karel Srna.
Hlavním přínosem fermentační stanice je možnost využití vzniklého bioplynu k výrobě tepla nebo elektrické energie.
"V našich podmínkách budeme využívat plyn k výrobě ekologické elektřiny, kterou budeme prodávat, pomocí kogenerační jednotky," dodal Karel Srna.
Druhá část projektu je zaměřena na svoz odpadu z domácností. Tím se také úpická stavba bude lišit od ostatních fermentačních linek.
"Plánujeme rozmístit po městě nádoby, podobné těm na sklo a plasty, kam budou lidé odpad vyhazovat. Občanům rozdáme pytle, které se v lince také rozloží. Do nich lidé zbytky dají a poté je vyhodí," vysvětlil Karel Srna.

Většinu peněz dostanou
Náklady podle projektu dosáhnou 40 milionů korun bez DPH, 85 procent získá město z dotací (75 procent z Operačního programu infrastrukury v rámci EU a 10 procent ze Státního fondu životního prostředí). Zbytek zaplatí město z vlastního rozpočtu. Stavět se začne na přelomu dubna a května roku 2006.

Zdroj: Krkonošské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí