zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budoucnost bez jedů navštíví Karlovy Vary

29.08.2005
Chemické látky
Budoucnost bez jedů navštíví Karlovy Vary

KARLOVY VARY – Obyvatelé Karlových Varů budou moci v pondělí a v úterý (29. srpna a 30. srpna 2005) podpořit petici sdružení Arnika  „Budoucnost bez jedů II“, kterou do dnešního dne podepsalo přes 12 tisíc lidí. Jsou mezi nimi také Ing. Vladislav Raška, starosta Děčína, Ing. Květoslava Vašáková, starostka obce Dolní Habartice, RNDr. Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí, RNDr. Jitka Seitlová, senátorka za Přerov a řada dalších významných osobností. Aktivisté Arniky se budou s petičními archy pohybovat mezi 13:00 a 17:00 hod. u Městské tržnice a v dalších přilehlých ulicích.

 

Petice „Budoucnost bez jedů II“ požaduje bezpečnější chemickou politiku Evropské unie, která by lidem zaručila lepší ochranu zdraví lidí a životního prostředí před nežádoucími efekty chemických látek. Jeden z bodů petice přímo požaduje, aby při nakládání s odpady nedocházelo k úniku toxických látek, třeba dioxinů(1), do životního prostředí. Petice obecně směřuje k eliminaci vysoce nebezpečných perzistentních organických látek z našeho životního prostředí.

 

„Naplnění cílů petice směřuje mimo jiné k tomu, aby se neopakovaly takové případy jako úniky toxických látek z výsypky lomu Hájek u stejnojmenné obce (jihozápadně od Ostrova nad Ohří). Do výsypky byly v letech 1966 až 1968 naváženy odpadní chemikálie ze Spolany Neratovice. Později se ukázalo, že výsypka byla založena nevhodně. Podmáčení paty výsypky vyústilo v roce 1977 v sesuv zeminy, při němž došlo k obnažení uložených chlorovaných organických látek. Tato stará ekologická zátěž je dnes částečně zabezpečena proti únikům toxických látek do okolního prostředí, ale samotné chemikálie v tělese výsypky stále jsou. Byla zjištěna kontaminace chovných rybníků na Ostrovském potoce. Petice je tedy pro obyvatele Karlovarska vysoce aktuální,“ řekl vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jinřich Perlík ze sdružení Arnika.

 

Ten dále podotkl, že kauza výsypky Arniku motivovala k vytvoření speciálních webových stránek, které se tímto případem zabývají. Zájemci najdou bližší informace na adrese

bezjedu.arnika.org

 

Poznámky:

 

(1)   Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí. Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - „Dioxiny v potravinách“)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí