zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velikáni mohutností i krásou

01.09.2005
Příroda
Velikáni mohutností i krásou
Odborného dendrologického ošetření se na jaře 2006 dostane vítěznému stromu v celostátní anketě Strom roku. Vyhlašuje ji Nadace Partnerství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí v rámci programu Strom života, jehož generálním partnerem je společnost Skanska CZ, a letos na jaře do ní své favority opět mohli navrhnout jednotlivci, obce, školy, firmy i další subjekty. Odborná porota z 97 došlých návrhů vybrala 12 finalistů, mezi nimiž má od pondělí 1. srpna veřejnost možnost svým hlasováním určit vítěze. Hlasování trvá až do 12. října prostřednictvím dárcovských SMS, hromadných hlasovacích archů či originálních kupónů, přičemž více informací lze nalézt na internetové adrese www.stromzivota.cz. Výsledky budou v předvečer Dne stromů 19. října slavnostně vyhlášeny v Brně.

Zvláštní kategorii představují Stromy hrdinové. Tento titul v anketě letos získaly stromy, kterým hrozí vážné nebezpečí vlivem lidské činnosti kvůli stavbám, dopravě, emisím či snahám o pokácení a před nimiž je třeba varovat.

Organizátoři ankety chtějí upozornit na význam stromů a přivést veřejnost k většímu zájmu o životní prostředí. Výtěžek z dárcovských SMS bude použit na podporu projektů organizací, které zajišťují pěstování sazenic stromů a jejich následnou výsadbu v krajině i péči o ně do doby, než budou stromy sobě-stačné.

Na snímku jeden z finalistů soutěže Strom roku, více než dvousetletá lípa malolistá v obci Radonice na Chomutovsku (výška 20 metrů, obvod kmene přes 300 cm), kterou v anketě mj. navrhli žáci místní základní školy. V minulém roce se Stromem roku stala šestikmenná lípa u základní školy v Zámrsku v okrese Ústí nad Orlicí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí