zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

S hurikány v USA jsme počítali

02.09.2005
Ovzduší
S hurikány v USA jsme počítali
Největší světová zajišťovna Münchener Rück, která zaměstnává na 40 tisíc lidí, v úterý - jako první z lídrů trhu - zveřejnila odhady pojištěných škod po řádění hurikánu Katrina ve Spojených státech. "Zatím tipujeme, že by mohly dosáhnout až 20 miliard dolarů," řekl HN mluvčí společnosti Florian Wöst. Část nákladů na jejich likvidaci ponese právě jeho firma.

HN: Jak moc se hurikán dotkne vaší společnosti?
Podle aktuálních odhadů pro nás bude znamenat zátěž ve výši zhruba 400 miliónů eur (více než 11,8 miliardy korun). Ale konečný účet se samozřejmě může ještě změnit.

HN: Takže máte aktivity i v USA.
Máme v USA dceřinou společnost American Re, které se hurikán samozřejmě dotkne nejvíc, protože obchody na americkém kontinentě za nás uzavírá právě ona. Aktivity Münchener Rück v USA odpovídají našemu podílu na světovém trhu, který momentálně činí zhruba 14 procent.

HN: ...a je tedy ze všech největší.
Ano, momentálně je to tak.

HN: Experti tvrdí, že zažíváme rok, v němž znovu přibylo přírodních katastrof. Logicky by to tedy mělo znamenat, že zátěž, která na vás spočívá, oproti třeba loňskému roku vzrostla.
Trochu bych vás poopravil. Ono to není tak, že by rok co rok škody stoupaly, že by loni byly menší než letos. Ale celková tendence je rostoucí. Způsobeno je to hlavně tím, že čím dál víc lidí sídlí v ohrožených oblastech. Přitom se zvyšuje hodnota jejich pojištěného majetku, a tím pádem narůstají i vzniklé škody, které musí hradit pojišťovny.
Naši branži ovlivňují jak běžné výkyvy počasí, tak dlouhodobější změna klimatu. Z toho také vyplývá, že nám nezbývá než počítat s větším množstvím počasím způsobených přírodních katastrof.

HN: Je pravda - jak se objevilo v některých médiích -, že jste s hurikánem Katrina de facto dopředu počítali? A že se tedy vaši akcionáři nemusí po katastrofě v USA o své vklady bát?
Vlastně ano. V pojišťovací branži se s takovými riziky počítá, je to náš byznys. Hurikán navíc do USA nedorazil poprvé.

HN: Říkáte, že množství katastrof způsobených počasím poroste. Zvažujete, že si do budoucna budete za své služby účtovat vyšší ceny?
Vzhledem k tomu, že - jak už jsem řekl - škody neustále rostou a naši klienti pojišťují i lidi a firmy z rizikových oblastí, určitě se to v cenách nějakým způsobem odrazí. Otázkou správného poměru mezi daným rizikem a cenou se naše společnost bude zcela jistě zabývat.

HN: Pro vaši firmu pracuje řada analytiků, kteří se zabývají právě změnou klimatu. Máte třeba odhady, jaké následky můžeme čekat, pokud se včas nezačne s ochranou ovzduší?
Ne, takové prognózy se u nás nedělají. Ono by to bylo dost složité. Jak chcete vyčíslit, na kolik nás někdy v budoucnu přijdou klimatické změny? Vždyť se dnes ani nedá spolehlivě říct, co přesně, například který hurikán je dán přirozeným vývojem počasí, a co už spadá do jakési zásadní a dlouhodobé změny klimatu, za kterou mohou lidé. Dělat prognózy tohoto typu je tedy velmi, velmi obtížné.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí