zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyvlastňování? Stačí

05.09.2005
EIA
Vyvlastňování? Stačí
Má stát umetat cestičky soukromým investorům, byť by byli velcí a slibovali tisíce pracovních míst? Část sociální demokracie se domnívá, že ano. Proto se ve sněmovně odehraje další pokus rozšířit možnost vyvlastňování ve veřejném zájmu i na strategické průmyslové zóny.
Definitivní podoba příslušného paragrafu ještě není úplně jasná. Má však být používán jen ve výjimečných případech. "Výjimečných" znamená: ve prospěch velkých. Což už samo o sobě zakládá nerovnost různých podnikatelských subjektů; a že té už vzhledem k různým formám dalších pobídek je až dost. Je čas začít se ptát, co je ještě veřejný zájem a kde už začíná vydírání velkých.
Ne všichni Češi se mohou a budou živit výhradně hlavou. Nejspíš na to myslí ČSSD; a koneckonců myslí tím na své potenciální voliče. Kvalitní manuální práce bude stále mít svou cenu. Dokonce značnou, jak se ukazuje při již existujícím nedostatku různých řemeslnických profesí. Ale tím spíše pak platí, že průmyslová zóna nemusí automaticky přinést vzestup příslušného regionu, včetně řešení místní nezaměstnanosti, ale spíše přetahování potřebných (nedostatkových) odborníků odjinud. A to už nemluvě o hlediscích krajinných a ekologických a dopadů na vazby mezi lidmi.
Blahodárnost průmyslových zón není tak jednoznačná, jak tvrdí jejich optimističtí zastánci. A rozšířit pravomoci státu vyvlastňovat znamená i zvýšenou možnost zneužití. Tahle výměna prostě nevypadá jako dobrý obchod. Možnosti vyvlastňování už není třeba rozšiřovat. patricie.polanska@economia.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí