zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České lesy se snaží dostat na Ukrajinu

07.09.2005
Les
České lesy se snaží dostat na Ukrajinu
Státní podnik Lesy České republiky jedná o pronájmu desítek tisíc hektarů lesů na Ukrajině. Cílem je získat lesy do dlouhodobého nájmu, těžit a zpracovávat dřevo, a za to vybudovat infrastrukturu.
"Chceme také uplatnit naše know-how. Rozhodně tam nehodláme jen lesy těžit," zdůrazňuje mluvčí Lesů Lubomír Šálek.
Expanzi do zahraničí přitom Lesy plánují v době, kdy v tuzemsku vedou ostré spory se soukromými firmami. Ty však tentokrát výjimečně jejich záměry nekritizují.
Podrobnosti o pronikání na Ukrajinu Lesy tají, ještě nepodepsaly smlouvy. "Delegace českých Lesů už jednala se zástupci gubernátorů ve Lvovské a Černivické oblasti. Chystáme se na Zakarpatskou oblast. Pokud Češi zájem potvrdí, ukrajinská strana to přivítá," říká Viktor Rajčinec, předseda Ukrajinské iniciativy v Česku, který byl na Ukrajině s delegací Lesů.
Záměr české firmy je podle dostupných informací následující: Pronajme si v západních částech Ukrajiny nejméně sto tisíc hektarů lesa na padesát let. Za to vybuduje třeba cesty pro odvoz dřeva, zavede systém výsadby stromků a celé péče o porosty, a v neposlední řadě chce pozvednout disciplínu. "Tamní lidé jsou zvyklí leckdy ve velkém těžit dřevo, které není jejich," uvedl jeden z členů delegace, který nechtěl být jmenován.
Obdobně už postupují například Rakouské spolkové lesy v Rusku, kde mají pronajato 180 tisíc hektarů.
Expanze na Ukrajinu by českým Lesům postupně mohla přinášet zisk až ve stovkách miliónů korun ročně. Chtějí přitom s sebou přivést také soukromé firmy. "Cesta státních lesů na východ je správná, zvlášť když ji budou moci využít i další čeští podnikatelé," říká proto i ředitel asociace soukromých lesnických firem Jiří Kořínek.
"Máme vypracován modelový návrh, jak do zahraniční expanze zapojit i české banky a další investory. Ten hodláme použít nejen pro Ukrajinu," říká Šálek.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí