zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová vodíková technologie

09.09.2005
Obecné
Nová vodíková technologie
Společnost Air Products vyvíjí vodíkovou energetickou stanici nové generace.

Má-li vodík nahradit alespoň dvacet procent dnešní spotřeby ropy, jak s tím počítají strategické vize USA, EU i Japonska, musí být stejně dostupný jako současná paliva. V dopravě potřebuje hustou síť čerpacích stanic, jak ale dostat vodík do domácností?

Vzorem jsou např. rozvody plynu, nejde však o technický, ale ekonomický problém. Náklady na vybudování distribuční sítě vodíku jsou příliš vysoké, investice nezaručí návratnost, leda by se prodával opravdu velký objem vodíku. Toho se bez dostupné distribuční sítě nedosáhne, takže tu máme začarovaný kruh.

V USA se to pokouší vyřešit Ministerstvo energetiky. Uzavřelo dohodu s největším výrobcem a distributorem vodíku v USA, společností Air Products, a v roce 2007 by tato firma měla uvést do provozu novou technologii, která zajistí výrobu vodíku na místě, a to především na bázi plynu. Bude to nejen zemní plyn, ale i propan-butan a nově i bioplyny, které produkují čistírny odpadních vod.

Stanice je koncipována na elektrický výkon 250 kW, což postačí např. k výrobě vodíku pro 20 osobních automobilů, elektřiny pro hotel o tři sta pokojích a třetím produktem je teplo. Koncepce jednotek, které dokážou vyrobit všechny tři druhy energie najednou, je pokládána za slibnou. Má vysokou účinnost, a to 80-85 % energie vstupující do systému. Také po stránce emisí skleníkových plynů je výhodná.

Kombinovaná výroba elektřiny a tepla z vodíku je v USA již vyzkoušená, technologie byla představena v roce 2002. Vodíková energetická stanice, která má být k dispozici za dva roky, by ovšem mohla znamenat určitý průlom pro využití vodíku v budovách a domácnostech. Řešení má být totiž konkurenceschopné s dalšími variantami výroby elektřiny a tepla, což se zatím nikde nepodařilo.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí