zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Houbaři devastují lesy a plaší zvěř

09.09.2005
Les
Houbaři devastují lesy a plaší zvěř

Zničené oplocení okolo vysázených stromků, šlapání po nově vysazených rostlinách nebo plašení zvěře. Takové činy mají v lesích na Děčínsku na svědomí houbaři. Zvláště v posledních týdnech, kdy jsou lesy plné hub a do přírody vyráží více lidí, zdevastovaných míst přibylo.

Vzácné dřeviny lesníci poctivě oplocují. Přes plot je možné přelézt pouze přes přelízek, který je na obou stranách ohrady. Přesto se najdou i houbaři, kteří si poradí jinak. "Mají za to, že za oplocenkou je více hub, takže chodí do lesa rovnou s nůžkami na plech a oplocenky rozstříhávají a devastují," popsal zástupce lesního správce Lesů České republiky v Děčíně Jaroslav Reisig. Doplnil, že se proti vandalům lesníci těžko ubrání. "Pokud někoho přistihneme, jak se snaží dostat za oplocenky, hrozí mu pokuta pět set korun," uvedl Jaroslav Reisig.

Podle něj je ale těžké houbaře při vstupu do oplocenky přistihnout. Každý revírník má totiž na starosti dva tisíce hektarů lesa a ne vždy se mu podaří být tam, kde houbař oplocení ničí. "A pokud už někoho chytneme, stává se, že na nás pošle svého psa a odmítá zaplatit pokutu," dodal Jaroslav Reisig.

Dalším problémem, který působí houbaři, je plašení zvěře. "Spousta lidí vyráží na houby co nejdříve, třeba v půl páté ráno. Jenže v tuto dobu se zvěř musí napást a křičící houbaři nebo auta je ruší," řekl Jaroslav Reisig.

Houbaři na Děčínsku

* ničí oplocení okolo stromů

* šlapou na vysazené rostliny

* ruší zvěř jízdou auty lesem

* chodí na houby brzy ráno a ruší tím zvěř při pastvě


Zdroj: Děčínský deník
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí