zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rodí se výsledky projektu Škola pro udržitelný rozvoj

13.09.2005
Obecné
Rodí se výsledky projektu Škola pro udržitelný rozvoj
Výsledky své práce musí mít totiž hotové do konce listopadu.
Školy a školská zařízení, která letos v květnu získala celkem 700 000 Kč k realizaci vlastních zajímavých projektů v rámci společného asistenčního a grantového programu Nadace Partnerství a Střediska ekologické výchovy SEVER „Škola pro udržitelný život“, rozjíždějí svou činnost naplno. Výsledky své práce musí mít totiž hotové do konce listopadu.

Na projektech nyní pracuje třináct škol z Královéhradeckého kraje, pět z Pardubického kraje a jedna z okresu Kolín. Díky iniciativě škol, učitelů, žáků, rodičů, obcí a dalších partnerů vnikají v 19 obcích a městských částech nově upravená veřejná prostranství, dětská hřiště, opravují se drobné památky, vysazují se desítky stromů a instalují alternativní zdroje energie.

19.- 21. 9. a 29. - 30. 9. proběhnou na všech školách konzultační návštěvy za účasti koordinátorů programu a zástupců Královéhradeckého kraje, kteří by měli zhodnotit dosavadní výsledky a poradit s případnými problémy.
Vzhledem k tomu, že program „Škola pro udržitelný život“ je zároveň součástí mezinárodního (britsko-polsko-českého) programu, proběhne koncem října dvoudenní česko-polské setkání zástupců škol a obcí spojené s prohlídkou nejzajímavějších výsledků projektu na české a polské straně. Výsledky projektu budou školy prezentovat na svých i speciálních webových stránkách, na regionální konferencích k EVVO KAPraDí a M.R.K.E.V., na mezinárodní konferenci, na propagačních materiálech a v médiích.

Na čem školy pracují: ZŠ Kocbeře (KH kraj) obnovuje starou historickou stezku mezi sousedními obcemi, ZŠ Machov (KH kraj) upravuje místní studánku a propojí její zpřístupnění s místními tradičními akcemi pro veřejnost, velká část škol se zabývá netradiční úpravou svých zahrad či školních areálů a hřišť a jejich zpřístupněním veřejnosti (z KH kraje: ZŠ Železnická Jičín, ZŠ Nechanice, MŠ Suchovršice, SZŠ Trutnov a ZŠ Mandysova, Hradec Králové, SOŠ a SOU Vocelova, ZŠ Pouchov, z PA kraje: ZŠ Čeperka, ZŠ Rokytno, ZŠ Lukavice, DDM Alfa Pardubice, a z okresu Kolín MZŠ Velký Osek). Další školy přispějí k úpravě veřejného prostranství – např. parků (z KH kraje: Gymnázium Vrchlabí, ZŠ Na Daliborce, Hořice, Masarykova ZŠ Černilov a z PA kraje ZvŠ Králíky). Do zajímavé práce se pustila ZŠ Úpice-Lány, která chce osvětlit prostranství před školou lampami na solární energii.

Celý program je finančně zajištěn společností Toyota Motor Europe prostřednictvím Nadace Partnerství. Program podporuje také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Královéhradecký i Pardubický kraj. 3Tři hradecké školy, na které v prvním výběrovém kole nedostalo, podpořil v novém výběrovém řízení Magistrát města Hradec Králové. Regionálními koordinátory projektu jsou Středisko ekologické výchovy SEVER, Hradec Králové a Ekocentrum PALETA, Pardubice.

Program v České republice realizuje Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER. Partnerem projektu je Královéhradecký kraj a Ekocentrum PALETA. Na mezinárodní úrovni je projekt realizován ve spolupráci s organizací Groundworks z Velké Británie a Fundacija Partnerstvo dla Środowiska z Polska. Program finančně podpořila společnost Toyota Europe.

Více informací na www.ssd-cap.org, www.sever.ecn.cz a www.nadacepartnerstvi.cz.

Kontakt:
Michal Veselý, Nadace Partnerství, 542 422 761, michal.vesely@ecn.cz
Jiří Kulich a Hana Kulichová, Středisko ekologické výchovy SEVER, 499874326, sever@ecn.cz
Karin Richterová, Středisko ekologické výchovy SEVER (Krajský koordinátor EVVO v Královéhradeckém kraji), 495 580 319, sever-hk@seznam.cz
Jiří Bureš, Ekocentrum PALETA (Krajský koordinátor EVVO v Pardubickém kraji), 466 614 352, ekocentrum@paleta.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí