zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sázava zvolila pro tepelné hospodářství komplexní řešení

14.09.2005
Obecné
Sázava zvolila pro tepelné hospodářství komplexní řešení
Ekologické i ekonomické důvody nutí česká města stále více k naplňování energetických koncepcí, jejichž cílem je zabezpečit hospodárné nakládání s energiemi a zvýšit kvalitu životního prostředí. Úspornými opatřeními se daří snižovat náklady na energie a tím šetřit peníze z městských rozpočtů.

MÍSTO PARNÍHO SYSTÉMU TEPLOVODNÍ

Konkrétním příkladem města, které zefektivnilo své hospodaření s energiemi, je středočeská Sázava. Město s necelými čtyřmi tisíci obyvatel uspoří díky rekonstrukci tepelného hospodářství na nákladech za energie více než 1,5 miliónu korun ročně. Ve spolupráci se společností KOMTERM, která tento projekt pro město v loňském roce kompletně uskutečnila, nahradilo nákladný a ztrátový parní systém dodávky na teplovodní se současným zvýšením výrobní kapacity původního zdroje.

Nové řešení pro tepelné hospodaření, které instalovala tato společnost, nahradilo původní model založený na výrobě a dodávce tepla do města z vlastního zdroje a nákupem páry ze Skláren Kavalier. Kvůli ztrátám v parních rozvodech a vyšší nákupní ceně páry od dodavatele bylo město nuceno cenu tepla dotovat.

Při rekonstrukci tepelného hospodářství byly použity nejnovější technologické celky. Nákladnou páru se podařilo nahradit teplovodním systémem, zamezilo se ztrátám a uskutečnila se celá řada dílčích opatření, která zaručují další úspory energie. Důležitý je i fakt, že společnost KOMTERM jako nový nájemce sázavské kotelny, platí městu roční nájem ve výši 0,5 mil. Kč.

REÁLNÁ FINANČNÍ ÚSPORA

"Společnost pro nás připravila projekt na vysoké technické úrovni. Oceňujeme, že nám poskytuje komplexní službu, a to od vypracování projektu, přes realizaci úsporných technických opatření až po zajištění tepelného hospodářství, což nám přináší reálnou finanční úsporu," uvedl Jaroslav Fiala, starosta města Sázava.

Objekty zásobované teplem ve městě Sázava byly propojeny bezkanálovým předizolovaným potrubím. Současně se uskutečnila kompletní rekonstrukce plynové kotelny, byl instalován kotel o celkovém výkonu 2,5 MW a instalováno 31 předávacích stanic tepla. Celkové náklady na realizaci projektu činily 16,88 miliónu korun.

"Vážíme si důvěry zástupců města Sázava vůči naší společnosti a také toho, že se při rekonstrukci tepelného hospodářství rozhodli pro komplexní řešení. To bude městu dlouhodobě přinášet finanční profit," říká Ing. Vlastislav Vítů, obchodní ředitel společnosti KOMTERM. "Věřím, že se podobně racionálně začnou chovat i další česká města potýkající se se zbytečnými ztrátami při spotřebě energií," dodává Vítů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí