zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberecká Armillaria shání peníze na třídění odpadů ve školách

19.09.2005
Odpady
Liberecká Armillaria shání peníze na třídění odpadů ve školách
LIBEREC - Zhruba půl milionu korun shání liberecká organizace ochránců přírody Armillaria, aby mohla pokračovat v třídění odpadů na školách. Peníze jí zatím stačí jen na necelou polovinu současného školního roku., řekla předsedkyně Armillarie Květa Morávková. Sdružení odpady ze škol sváží.

"Projekt má za sebou již 11 let. Z dětí, které se do něj zapojily v úvodu, jsou již dospělí a řada z nich odpady třídí stále," dodala. V loňském školním roce Armillaria odvezla ze základních a mateřských škol na Liberecku, Jablonecku a Českolipsku přes 40 tun vytříděného domovního odpadu.

Peníze potřebuje na pohonné hmoty, nájem skladu nebo na mzdy pro zaměstnance. Rozpočet na jeden rok projektu se pohybuje kolem 800.000 korun, zhruba 300.000 pokryje Armillarie prodejem vytříděných odpadů. Letos kromě jiného věnovala nejlepším školám ceny v hodnotě asi 28.000 korun.

Některé školy slouží jako sběrná místa pro celé obce a přijímají plastové lahve, plastové kelímky, nápojové kartony, hliníkové obaly nebo vybité baterie. V minulém školním roce od nich Armillaria obdržela téměř 28 tun plastových lahví, jež se používají k výrobě netkaných textilií. Školy odevzdaly také bezmála 6,8 tuny nápojových kartonů, z nichž se dělají nábytkové desky. Sebraly rovněž více než 2,4 tuny kelímků. Z nich vznikají kabelové žlaby.

"Pokusíme se peníze získat nejen od sponzorů, ale o pomoc se obrátíme také na Liberecký kraj a liberecký magistrát. Právě v Liberci totiž třídí odpady nejvíce škol," prohlásila Morávková. Letos ale Armillaria na rozdíl od minulých let nedostala na sběr odpadů žádné peníze z ekologického fondu liberecké radnice.

"Nápojové kartony nebo kelímky přitom nepatří mezi odpady, o jejichž třídění se město stará. My kromě stanovišť v desítkách škol nabízíme v Liberci veřejnosti ještě dva malé dvory na svoz vytříděných odpadů v Bažantí ulici a u Domu dětí a mládeže Větrník," upozornila Morávková.

Podle Milana Šíra z technického odboru magistrátu se letos z ekologického fondu rozdělovalo pouze půl milionu korunu - dvakrát méně než loni. "Nebylo možné vyhovět všem uchazečům o peníze. Armillarii však z jiných zdrojů přispěli na provoz dvou sběrných sběrů," uvedl Šír. Armillaria dostala od města 144.000 korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí