zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Benefiční koncert přispěje na stromy pro Nový prales na Ještědu

20.09.2005
Les
Benefiční koncert přispěje na stromy pro Nový prales na Ještědu
LIBEREC - Benefiční koncert, který pořádá v sobotu v kostele sv. Antonína Paduánského v Liberci Společnost přátel přírody, přispěje na nákup stromů pro Nový prales na Ještědském hřebeni. "Výtěžek koncertu je určen na výsadbu buků, jedlí, jilmů a dalších původních a ohrožených dřevin, která se za účasti veřejnosti uskuteční na Ještědu 22. října," řekl předseda společnosti Jan Korytář.

Podle Josefa Béma ze Společnosti přátel přírody byla iniciátorem koncertu Alice Dušková, která studuje varhanní hudbu na Vysoké hudební škole v německém Würzburgu. "Narazila přibližně před rokem v tisku na zmínku o našem sdružení a přitom ji zaujala právě myšlenka Nového pralesa - přeměna poničené smrkové monokultury na přirozený smíšený les a jednou i prales," řekl Bém. Díky jejím kontaktům v Německu dostala navíc letos společnost od Rotary clubu z Ansbachu sponzorský dar 120.000 Kč.

Myšlenku vytvořit na Ještědském hřebenu prales představili ochránci přírody loni v červenci. Společnost se tehdy rozhodla vykoupit od soukromého majitele sedm hektarů smrkového lesa a postupně ho chce přeměnit ve smíšený les a v budoucnu i prales. Prvních více než 500 stromů tam dobrovolníci sázeli už loni na podzim, dalších 200 k nim přibylo letos. "Na podzim plánujeme výsadbu zhruba 10.000 stromků, navíc bychom plochu pralesa chtěli ještě rozšířit," poznamenal Korytář.

Lesní pozemek pralesa se nachází na Ještědském hřebenu ve výšce 710 až 840 metrů nad mořem. Původně ho tvořil hustý mladý smrkový porost. Část smrků musejí ochránci vyřezat a místo nich pak vysadí dřeviny jako buk, jilm či jedle tak, aby se složení dřevin přiblížilo přirozenému stavu.

Mělo by to postupně umožnit návrat rostlin a zvířat, která žila v původních lesích. Záchraně ohrožených dřevin a lesů se Společnost přátel přírody věnuje už přes deset let. Ekologové sbírají semínka a pěstují z nich nové sazenice ve vlastních lesních školkách. Podrobnosti o projektu na vznik pralesa jsou na internetových stránkách www.novyprales.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí