zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Již tento týden proběhne v Brně Den bez aut

21.09.2005
Obecné
Již tento týden proběhne v Brně Den bez aut

Nechte auto 22. září doma, vyzývají Děti Země

Od úterý odstartují v Brně akce v rámci třináctého ročníku českého Dne bez aut, který na čtvrtek 22. září vyhlásily Děti Země. V Brně ekologické organizace připravily výtvarnou soutěž pro děti, od středy třídenní dopravní výstavu pod velkým stanem na Malinovského náměstí, vylepování samolepek na špatně zaparkovaná auta a na pátek 23. září cyklistickou jízdu městem. Den bez aut mohou také podpořit jednotliví občané, pokud tento den nepojedou autem, už jich je více než 650. Text výzvy „Nechte auto doma!“ je na stránce www.detizeme.cz/denbezaut.

„Ke Dni bez aut proběhnou v Brně již tradiční akce, přičemž letos se uskuteční již desátý ročník propagační cyklistické jízdy městem,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Ekologové také vyzvali zastupitele města i kraje, aby podpořili výzvu Nechte auto doma! a 22. září nepoužili ke své přepravě auto. Loni se k ní přihlásili jen 3 zastupitelé města a 4 zastupitelé z městských částí, ale až 10 krajských zastupitelů (jména jsou na www.detizeme.cz – Aktualita z 13. 9. 2005).

Na rozdíl od Prahy město Brno opět stejně jako loni nepodepsalo Chartu Evropského dne bez aut, která města zavazuje uzavřít část centra a budovat stavby na podporu veřejné a pěší dopravy. Magistrát přesto uspořádá několik svých akcí (informace na zdrave-mesto@brno.cz).

Mezi signatáři výzvy jsou již například herec Tomáš Hanák, spisovatelka Tereza Boučková, režisérka Olga Sommerová, filozof Erazim Kohák, europoslanci Jana Hybášková a Josef Zieleniec či ministr životního prostředí Libor Ambrozek – přehled vybraných osob je na internetu pod „Autem nepojedou“.

Letos se ke Dni bez aut svými akcemi přihlásilo kolem 80 měst, z nichž 35 podepsala Chartu Evropské komise na podporu Evropského dne bez aut a Evropského týdne mobility (viz www.env.cz/edba).

Hlavním partnerem akce jsou pátý rok České dráhy, a. s., které také zajistily vylepení plakátů na dvou a půl tisících nádraží po celé republice, a Správa železniční dopravní cesty, s. o.

Další informace:

13. ročník českého Dne bez aut = www.detizeme.cz

6. ročník Evropského dne bez aut v ČR = www.env.cz/edba

 

Plánované akce občanských sdružení ke Dni bez aut v Brně:

 DĚTSKÁ VÝTVARNÁ SOUTĚŽ – 6. ročník
21. září (11 hodin) = vyhlášení vítězů za účasti dětí s rodiči (EkoCentrum Brno, Ponávka 2)

VÝSTAVA O DOPRAVĚ – 7. ročník
21. (12 hodin) až 23. září = o odsunu hlavního nádraží, silnici R43, veřejné dopravě a cyklostezkách (Malinovského náměstí před Mahenovým divadlem od 9 do 20 hodin, ve středu až od 12 hodin)

DOPRAVNÍ HAPPENING – 7. ročník
21. září (13 hodin) = nalepování samolepek na špatně zaparkovaná auta (Panská 7)

CYKLISTICKÁ JÍZDA BRNEM – 10. ročník
23. září (16 hodin) = na podporu cyklistických stezek (Malinovského náměstí náměstí)

BLOKÁDA R43 U PŘEHRADY – 4. ročník
24. a 25. září (11-17 hodin) = symbolická blokáda přinesenými kresbami a transparenty proti R43 (přístav na Brněnské přehradě)
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí