zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

van Gansewinkel očekává nárůst cen v odpadovém hospodářství na úrovni indexu České asociace odpadového hospodářství

26.09.2005
Odpady
van Gansewinkel očekává nárůst cen v odpadovém hospodářství na úrovni indexu České asociace odpadového hospodářství

Minulý týden vydala Česká asociace odpadového hospodářství tiskové prohlášení týkající se výše oborového indexu inflace odpadového hospodářství pro rok 2006. Předseda představenstva společnosti van Gansewinkel, a. s. Pavel Iványi k tomu dodává: „Očekáváme, že nárůst cen služeb v oblasti nakládání s odpady v roce 2006 bude nižší, než byl letos, kdy byl ovlivněn i zvýšením poplatků na skládkách. Navýšení cen pro příští rok by se mělo pohybovat pouze mezi 7 a 9 %.“ ČAOH, která sdružuje většinu soukromých firem v tomto oboru u nás, před rokem poprvé spočítala a publikovala index inflace v odpadovém hospodářství. Jeho zveřejnění mělo široký kladný ohlas nejen u odpadářských firem, ale především i u jejich zákazníků, neboť jim konečně dalo pocit jistoty při uzavírání smluv na příští rok.

Výpočet vychází z váženého průměru nárůstu spotřebitelských cen, mezd, cen pohonných hmot a odpadových nádob. Růst spotřebitelských cen přitom vychází z inflačního cíle ČNB pro rok 2006 se středem ve výši 3 %, mzdové navýšení je uvažováno proto jen mírně nad očekávanou inflací, tedy na úrovni 4 %. U indexů cen pohonných hmot a odpadových nádob výpočet vychází z jejich dosavadního vývoje od srpna 2004 jen do srpna 2005, kdy se ceny pohonných hmot zvýšily jen o cca 20 %, (přičemž ale hned za prvních 5 dní v září se razantně zvýšily o dalších 6 %), a ceny odpadových nádob (přes nárůst cen železa o 60 % a nezanedbatelné zvýšení cen plastů) se také zatím zvedly jen o 5 %, takže tyto výpočty pro rok 2006 je nutné považovat opravdu za minimální. Z toho všeho vyplývá, že u činností, kde převažuje sběr, svoz a doprava, které jsou tudíž více zatíženy dosavadním zvyšováním cen železa, plastů a pohonných hmot, je možno očekávat index inflace ve výši až 9 %. Pro ostatní služby v odpadovém hospodářství by se valorizace pro rok 2006 měla pohybovat na úrovni minimálně 7 %. Názorný výpočet oborového indexu inflace odpadového hospodářství naleznete v tiskovém prohlášení České asociace odpadového hospodářství.

van Gansewinkel, a. s. je dceřinnou společností van Gansewinkel Group v Beneluxu. Skupina poskytuje služby komplexního nakládání s odpady v osmi Evropských zemích (Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Portugalsko, Velká Británie, Polsko, Francie a Česká Republika). Její klíčové aktivity spočívají ve svozu a zpracování odpadů. V roce 2004 dosáhla skupina obratu ve výši nad 520 miliónů Euro. V Evropě pracuje u firmy van Gansewinkel více než 4 000 lidí.

van Gansewinkel, a.s.
Pavel Iványi, předseda představenstva

Vydal:
van Gansewinkel, a.s., Havlíčkova 592, 664 42 Modřice, kontaktní osoba Petra Fojtíková,     asistentka předsedy představenstva, tel.: 547 425 991, fax: 547 216 802
Kontaktní osoba:
Pavel Iványi, předseda představenstva, tel.: 547 425 990, fax: 547 216 802  
www.vangansewinkel.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí