zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace spotřebičů vázne i u sousedů

26.09.2005
Odpady
Likvidace spotřebičů vázne i u sousedů
Problém s likvidací elektroodpadu a nejasnosti s jeho financováním zaznamenávají výrobci a prodejci v celé Evropské unii. Základní euronorma, která platí od poloviny srpna, totiž ponechala jednotlivým státům možnost vlastní úpravy systému, jak postupovat.
Například na Slovensku zatím prodejci stále prodávají domácí spotřebiče zejména ze starších zásob. Na ty se recyklační poplatky ale nevztahují, takže ani ceny v obchodech zatím nestouply.
Nové výrobky sice poplatek obsahují, slovenské zákony ale prodejce nenutí uvádět, jak je veliký. Prodejci tak často dávají spotřebiteli jen informaci, že v ceně výrobku je zahrnuta cena za ekologickou likvidaci dříve vyrobených spotřebičů. "Uvádíme konečnou cenu včetně poplatku," souhlasí například referentka slovenské sítě elektroprodejen NAY Tatiana Onderková.
"Každá z 25 zemí EU směrnici interpretuje jinak," komentuje situaci Renate Augustynaková, vedoucí oddělení životního prostředí německého Sony.
Němci si dali dokonce čas až do 24. listopadu a teprve po tomto datu budou muset výrobci převzít odpovědnost za likvidaci odpadu. Jeho svoz ale až do března příštího roku budou muset financovat obce.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí