zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdražují již i kamenné obchody

26.09.2005
Odpady
Zdražují již i kamenné obchody
Elektrovýrobky jsou v těchto dnech až o stokoruny dražší. Zákazníci si totiž v mnohých obchodech už připlácejí tak zvaný recyklační poplatek.
Z něj bude podle novely zákona o odpadech financován systém sběru a likvidace vysloužilých elektrospotřebičů. Nejvyšší je tato ekologická daň u ledniček, a to 420 korun. Jen několikakorunový poplatek se naopak účtuje u mobilních telefonů.
Výrobci a dovozci elektropřístrojů mají podle novely odpadového zákona od 13. srpna povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a odstranění starých elektrospotřebičů. Náklady na tento systém má pokrýt recyklační poplatek, který je uveden odděleně od ceny zakoupeného výrobku a poslouží na likvidaci zboží vyrobeného do 13. srpna.
Navíc musí výrobci a dovozci do ceny nových spotřebičů vyrobených po tomto datu zahrnout i náklady na jejich budoucí likvidaci, což zvýší cenu výrobků až o několik procent.
Recyklační poplatky začali od začátku září k cenám velkých a malých domácích spotřebičů účtovat klíčoví dovozci a výrobci sdružení v každém z pěti kolektivních systémů určených pro svoz, sběr a likvidaci starého odpadu.
"Naši členové už poplatky vybírají, pak nám je odvedou a my z nich platíme likvidaci starých elektrospotřebičů," říká ředitel kolektivního systému Rema David Beneš. Řada obchodníků ještě v první polovině září doprodávala staré zásoby, takže poplatky u cenovek těchto výrobků najdeme až v těchto dnech. "Viditelné příspěvky se už postupně objevují v obchodech," říká ředitel kolektivního systému Elektrowin Roman Tvrzník. Nejsou ale ještě na všech spotřebičích.
Jako první začaly poplatky zákazníkům účtovat internetové obchody. "Poplatek účtujeme hned od 1. září, kdy ho začali uvádět výrobci," říká mediální zástupce největšího internetového prodejce, firmy Internet Mall, Jakub Lohniský. Protože nemají sklady, nemohli se předzásobit.
Elektrovýrobky s poplatkem již prodává také například síť specializovaných prodejen Euronics. "Příspěvky na likvidaci historického elektrozařízení se v našich obchodech začaly objevovat poté, co jsme před několika dny doprodali staré zásoby. Nyní již kupujeme spotřebiče od výrobců s tímto poplatkem," říká mluvčí Euronicsu Bohuslav Komín. Naopak obchodní řetězec Tesco dosud prodává elektrospotřebiče bez recyklačních poplatků.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí