zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cyklisté předali starostovi petici, ten ale nic neslíbil

27.09.2005
Obecné
Cyklisté předali starostovi petici, ten ale nic neslíbil
DĚČÍN - Sedm desítek cyklistů se 22.9.  sjelo na happeningu „První děčínský den pro cyklostezky“, který byl lokální verzí celonárodní kampaně Den bez aut. Akci pořádala Děčínská koalice pro pěší a cyklistickou dopravu ve spolupráci se družením Arnika.

Cyklisté vyjeli ze Smetanova nábřeží směrem k Městskému Úřadu v Podmoklech, kde předali starostovi Děčína Vladislavu Raškovi petici požadující budování cyklotras. „Naší peticí chceme děčínskému zastupitelstvu ukázat, že občanů kteří si cyklostezky v našem městě přejí, je opravdu hodně. Během jediného roku se pod petici podepsalo 1159 lidí,“ vysvětluje Kamil Repeš z Arniky Děčín, jeden organizátorů akce.

Petice požaduje výstavbu cyklotras podle programu schváleného v roce 2003 děčínským zastupitelstvem. To se v roce 2003 zavázalo, že město bude každoročně uvolňovat na budování cyklotras přibližně 15 miliónů korun. Již v loňském roce mělo být 13 milionů investováno do realizace cyklistických projektů, ale zatím se tak nestalo.

Vladislav Raška petici převzal, ale nedokázal říci, zda město peníze na cyklotrasy konečně uvolní či nikoliv. „Nemohu vám nic slíbit. Jedině to, že se v letošním roce začne budovat „podzámecká“ cyklotrasa vedoucí na Staré město. Zda budou peníze i na další cyklostezky, to nevím,“ řekl Raška cyklistům.

„Kdyby se postupovalo podle dokumentu zastupitelstva z roku 2003, v tuto chvíli bychom mohli bezpečně přejet po „podzámecké cyklostezce“ vedoucí od Tyršova mostu na Staré Město, nebo bychom po cyklostezce dojeli až do Benešova. Realita je bohužel taková, že děčínská radnice za ty dva roky nepostavila ani jedinou,“ dodal Kamil Repeš

Jak se vyjádřili o Dni bez aut politici Ústeckého kraje:

Jiří Šulc (ODS)
Hejtman Ústeckého kraje
„Den bez aut je jen nesmyslná akce ekologických fundamentalistů. Jel jsem autem.Bez něho bych nestihl svůj nacvakaný program. Na kolo mám čas jen o dovolené.“

Jaroslav Kubera (ODS)
primátor Teplic
„Tyto akce považuji za propagandistické. Nemají valný význam, proto se jich neúčastním.
Měli bychom si uvědomit, že automobilový průmysl v tomto státě živí spoustu lidí.

Petr Gandalovič (ODS)
Primátor Ústí nad Labem
„Výjimečně jsem jel autem, jindy chodím pěšky. Den bez aut mám 364 dní v roce.“

Vladimír Bártl (ODS)
Primátor Mostu
„Do práce jsem šel pěšky, ale se Dnem bez aut to vůbec nesouvisí, neměl jsem výjimečně k dispozici auto.“

Zdroj: Arnika
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí