zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Termizo, liberecká spalovna, zve opět na Den otevřených dveří

27.09.2005
Odpady
Termizo, liberecká spalovna, zve opět na Den otevřených dveří

Liberec - V úterý 27. září, pořádá od 9 do 18 hodin společnost Termizo, liberecká spalovna, na ul. M. Horákové v Liberci mimořádný Den otevřených dveří.

Proč "mimořádný" jsme se zeptali ředitele společnosti Pavla Bernáta.

Obvykle Den otevřených dveří pořádáme na jaře, například v květnu měla tato akce dobrý výsledek, když přišlo na tisíc lidí. Nyní jsme se rozhodli na podzim akci zopakovat, neboť stále ještě existují pochybnosti a mnohé neznalosti a mýty, jak liberecká spalovna funguje a zda neohrožuje zdraví lidí. To ovšem tvrdí jen některé nevládní organizace.

Není rychlejší čelit jejich nařčení soudním sporem?

Nechceme jít touto cestou, spíše se ještě více chceme otevřít občanům, na místě jim ukázat jak fungujeme, necháme jim nahlédnout do rozborů, dokumentace a prokázat, že všechny normy plníme v souladu se zákony.

Plníte i normy Evropské unie, na které se někdy "zelené" organizace odvolávají?

Problém je spíše v tom, že mnohdy u nás, ani v Evropské unii, na některé látky limity neexistují. To je pak velký prostor ke spekulacím. Proto je v budoucnu nutné, aby limity byly stanoveny na všchny škodlivé látky a pak je budeme bez diskuse plnit.

Jak bude Den otevřených dveří zorganizován?

Příchozí nejdříve zhlédnou osmiminutový film popisující činnost spalovny, až se jich shromáždí zhruba deset, absolvují asi hodinovou prohlídku s výkladem odborníka po provozu. Uvidí technologie, například kogenerační jednotku na výrobu elektrické enrgie, čištění spalin, jak se řídí provoz a podobně. Věřím, že stejně jako v minulosti se nám podaří rozptýlit obavy veřejnosti, že je spalovna vystavuje zdravotním rizikům. Děkujeme za rozhovor.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí