zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Není zelená jako zelená

30.09.2005
Obecné
Není zelená jako zelená

Ekologické organizace dnes upozornily na nedostatky takzvaného zeleného tarifu ČEZ [1]. Přivítaly sice, že spotřebitelé mohou od ledna 2006 přepnout na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Ale produkt v podání českého energetického mamuta má vážné mínusy, varují Hnutí DUHA a Sdružení Calla.

Zelené organizace přesvědčovaly velké společnosti k zařazení čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů více než dva roky [2]. Ale tarify musí dodržovat přesná pravidla, která zajišťují jejich důvěryhodnost. 

ČEZ sám přiznává, že drtivá většina nabízené zelené energie nepochází z nových čistých zdrojů, nýbrž z desítky let starých velkých vodních elektráren, které zničily desítky kilometrů říčních údolí či kaňonů [3]. Přitom nezávislý evropský standard čisté elektřiny EUGENE [4] takové zdroje výslovně vylučuje.

Navíc zelené tarify mohou platit jen pro dodávky zajištěné zvláštní smlouvou mezi výrobcem a dodavatelskou společností – tedy mimo rámec zákonem garantovaných povinných výkupů. Nabídka ČEZ to nesplňuje.

Většina elektřiny ČEZ přitom nadále pochází z uhelných elektráren či atomových reaktorů, které za sebou zanechávají krajinu převrácenou naruby povrchovými doly, vysoké exhalace oxidu uhličitého a desítky tun vysoce radioaktivních odpadů.

Ekologické organizace připravují pravidla, kterými by se zelené tarify na českém trhu měly řídit.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:

„Už i ČEZ zjistil, že tisíce zákazníků od něj čekají na zelený tarif elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ale produkt má řadu nedostatků. Především z větší části pochází z velkých vodních elektráren, které za sebou zatopily desítky kilometrů říčních údolí. Evropská pravidla zelených tarifů podle nezávislé certifikace EUGENE to přitom výslovně vylučují.“

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:

„Drtivá většina elektřiny, kterou ČEZ prodává, je špinavá. Její ekologické image by spíše přispělo postupné nahrazování špinavých zdrojů zdroji čistšími, než nabídka nekvalitního zeleného tarifu. Věříme, že od ledna 2006 bude konkurence a spotřebitelé si budou moci vybrat lepší zelené produkty.“

Informační list o zelených tarifech: www.hnutiduha.cz

Kontakt:             
Edvard Sequens, Sdružení Calla, telefon 602 282 399, email edvard.sequens@ecn.cz

 Petr Holub, Hnutí DUHA, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Viz www.zelenaenergie.cz

[2] Viz například tisková zpráva na www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=116

[3] Přitom původní tarif Zelená energie dodávaný Západočeskou energetikou, ze kterého nový produkt skupiny ČEZ vychází, odebíral elektřinu z několika malých vodních elektráren na Šumavě.

[4] Viz www.eugenestandard.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí