zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na veřejném projednání odmítli úvalští občané rozšiřování lisovny

30.09.2005
EIA
Na veřejném projednání odmítli úvalští občané rozšiřování lisovny

PRAHA - Asi pět desítek občanů Úval, kteří se zúčastnili včerejšího veřejné projednání posudku EIA, jednoznačně odmítlo jakoukoliv dostavbu továrny ESSA Czech. Postoj obyvatel podporují závěry odborného posudku, který byl na setkání prezentován, a který označuje rozšíření lisovny za nemožné jak z pohledu životního prostředí, tak z legislativních důvodů. Definitivní stanovisko vydá do dvou měsíců středočeský krajský úřad.

„Už současná stavba lisovny porušuje územní plán a je proto nelegální. Rozšiřování takového provozu není možné. Bylo by totiž akceptováním stávajícího nezákonného stavu,“ vysvětlil zásadní problém zpracovatel nezávislého odborného posudku Dr. Ing. Roman Kovář. Nepřekonatelným problémem je podle něj také hluk produkovaný lisovnou a vznikající dopravní zátěž. Tyto faktory totiž prakticky likvidují možnost klidného bydlení v celé západní části Úval. „Je třeba zdůraznit, že závažnost problému se nesníží ukončením dostavby po první či druhé etapě. Závažnost problému neřeší ani navržená opatření. Rozpor je zásadní a kompromisem je již stávající areál továrny,“ dodal Kovář.

Obyvatelé Úval vyjádřili na jednání souhlas s výsledky odborného posouzení. „Posudek mi mluví z duše,“ řekl Dr. Zdeněk Šolc. „Zpracovatel z valné části potvrdil problémy, na které upozorňujeme již několik let. Jsem velmi rád, že vzniknul dokument, který podrobně mapuje celou situaci a shrnuje její příčiny i právní pozadí.“

„Investovali jsme do pozemků, které byly územním plánem vymezeny jako rezidenční oblast a těšili se na klidné bydlení,“ řekla Jana Janatová. „Nikdo z nás by si jistě za tak vysokou cenu niky nekoupil pozemek v průmyslové zóně a jsem přesvědčena, že by tu nechtěl bydlet ani nikdo z vedení společnosti ESSA Czech. Továrnu do vilové čtvrti by možná mohli bez problémů postavit někde v Číně. V Evropě je ale taková praxe šokující.“

Předseda Občanského sdružení Nové Úvaly Mgr. David Zapletal dodal: „S provozem lisovny ESSA Czech tu máme neskutečné problémy už celých pět let. Kvůli neustálému hluku nemůžeme normálně bydlet. Naše nemovitosti jsou dnes prakticky neprodejné. Všechny naše snahy o kompromis narazily na naprostý nezájem managementu společnosti ESSA. Například protihlukový val osázený stromy, který firma slibovala od roku 2002, dodnes neexistuje. Nevidíme žádnou naději na to, že by se přístup společnosti změnil. Je jim úplně jedno, v jakých podmínkách tu žijeme.“

Ředitel společnosti ESSA Czech Ing. Petr Ludvík závěry odborného posudku EIA odmítnul, stejně jako všechny výhrady obyvatel Úval. „Naše společnost žádný zákon neporušila. Vždy jsme jednali jen na základě povolení, která nám dávaly úřady státní správy. Nevím o žádných nenaplněných slibech.“ Ředitel pak podrobně vysvětloval, že rozšíření lisovny současné problémy zlepší. „Podle našich studií se přístavbou nových hal sníží celková hluková zátěž, továrna bude navíc ohraničena protihlukovým valem, na kterém vyroste les,“ řek Ludvík. Občany však nepřesvědčil.

Podle zpracovatele odborného posudku Romana Kováře tkví počátek současných problémů v přístupu španělského investora po příchodu do České republiky. „V Evropské unii je běžnou praxí začínat vždy zpracováním hodnocení vlivů záměru na životní prostředí. Investoři zpravidla zvažují umístění svého provozu v různých lokalitách, nebo i v různých zemích. Tam, kde komplexní vyhodnocení prokáže velmi pravděpodobné budoucí problémy, by rozumná firma neinvestovala. To se však v našem případě nestalo. ESSA Czech proceduru hodnocení vlivů na životní prostředí před pěti lety obešla a snažila se stavět za každou cenu. Teď sklízí investor hořké plody své dřívější práce,“ řekl Kovář.

O průběhu veřejného projednání posudku EIA sestaví Krajský úřad Středočeského kraje do dvou týdnů podrobný zápis. Veřejnost může k hodnocení vlivů na životní prostředí zasílat své písemné připomínky až do 20. října. Krajský úřad pak vydá závěrečné stanovisko, kterým rozhodne o budoucnosti plánů společnosti ESSA Czech.

Zdroj: Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí