zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatické změny zvyšují úmrtnost v Asii a Tichomoří

30.09.2005
Ovzduší
Klimatické změny zvyšují úmrtnost v Asii a Tichomoří
Až milión lidí zabíjí každoročně v Asii a Tichomoří faktory spojené s globálním oteplováním planety, ať už jde o nepříznivé počasí nebo nemoci přenášené komáry, upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO).
Kolem 580 tisíc úmrtí lze přičíst na vrub klasickým hrozbám, jako je znečištění prostředí ze spalování pevných paliv, nezdravá voda a nedostatek hygieny a čistoty. Na 405 tisíc úmrtí, z nichž 96 procent připadá na rozvojové země, lze pak přičíst znečištěnému ovzduší ve městech a otravám olovem, chemickými substancemi používanými v zemědělství a nehodami v průmyslu.
Rychlý ekonomický rozvoj, který zaznamenalo západní Tichomoří v posledních 40 letech, dal vzniknout novým zdravotním hrozbám napojeným na životní prostředí. Regionální vlády by měly přijmout opatření nejen například ke snížení emisí oxidu uhličitého, ale rovněž věnovat zvýšenou pozornost nemocem spojeným se změnami klimatu.
Na základě údajů sebraných v roce 2000 WHO odhaduje, že změny v charakteru počasí mají už teď zásadní vliv na obyvatele západního Tichomoří, které zahrnuje většinu severní Asie, dále části jihovýchodní Asie a jižního Tichomoří.
Předběžné výzkumy napovídají, že rostoucí globální oteplování vedlo již k nárůstu změn vzorů počasí v regionu včetně cyklónů, tajfunů, sucha a záplav. Výskyt bouří v západním Tichomoří v období od první poloviny 80. let do konce století stoupl o dvě procenta. Ovšem počet mrtvých obětí při různých přírodních katastrofách - sucha, záplavy, bouře - vzrostl přibližně o 30 až 40 procent.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí