zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila 278 milionů Kč na výdaje v lesích dané zákonem

03.10.2005
Les
Vláda schválila 278 milionů Kč na výdaje v lesích dané zákonem
Vláda schválila 278 milionů korun na krytí podpor v lesním hospodářství, které jsou dané lesním zákonem. Zhruba 98 milionů má jít z kapitoly ministerstva zemědělství, dalších 180 vláda uvolní z rezerv, sdělilo ČTK MZe. Kvůli rozporu v zákonech byly letos tyto dotace prakticky zablokovány. Peníze na ně dostaly kraje, které ale výdaje odmítají hradit, protože tato povinnost zůstala podle platných paragrafů státu.

Ministerstvo v důvodové zprávě uvedlo, že kvůli pozastavení zákonem daných podpor mohou hrozit žaloby na stát. Protože předpisy nelze změnit dřív než s účinností od příštího roku, chce resort nároky uspokojit a žádal na to dodatečné peníze z rozpočtu.

Stát poskytuje od roku 1996 na základě lesního zákona například peníze na úhradu nákladů na zpracování lesních hospodářských osnov a na činnost odborného lesního hospodáře, podpory výsadby melioračních a zpevňujících dřevin a v rámci možností také dotace na meliorace a hrazení bystřin. Do letošního roku platilo zmíněné výdaje MZe. V důsledku novely zákona o rozpočtovém určení daní byly peníze na tento účel vyjmuty z kapitoly MZe a počínaje letoškem začleněny do rozpočtu krajů.

Na problém již dříve upozorňovalo Sdružení taxačních kanceláří, které uvedlo, že odborným lesnickým firmám, jež zajišťují malým vlastníkům lesa dozor a poradenství, hrozí bankrot, protože jim stát tyto služby neplatí. Již v létě činily pohledávky členů sdružení řádově miliony korun.

Financninoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí