zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Předseda Dětí Země získal ocenění

04.10.2005
Obecné
Předseda Dětí Země získal ocenění

Je to za obranu Českého středohoří před dálnicí D8, vysvětluje Miroslav Patrik

V rámci sobotního ukončení 10. ročníku mezinárodního sympózia o fenoménech Krušných hor získal předseda Dětí Země Miroslav Patrik v Ústí nad Labem od pořádajícího sdružení Společnost přátel města Duchcova cenu za jeho několikaletou obranu přírody chráněné krajinné oblasti České středohoří před výstavbou dálnice D8 z Prahy do Drážďan. Cenu představuje soška letícího ledňáčka.

„Jsem samozřejmě potěšen. Navíc je to již druhé ocenění naší činnosti, které se týká diskuse o trasování dálnice D8. Před několika lety jsem získal cenu za předložení dálničního spojení mezi Prahou a Saskem přes Most jako alternativu vůči dálnici D8,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Na konci 90. let získal ledňáčka i tehdejší ředitel odboru ochrany přírody na MŽP Petr Roth, který v listopadu 1998 odmítnul povolit výjimku k umístění dálnice D8 do CHKO České středohoří. Výjimku pak v červenci 2000 vydal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle, získal za to titul Ropák 2000.

„Je dobře, že přátelé Duchcova neudělují své ocenění jen těm, kteří v severočeském kraji momentálně žijí, ale pamatují i na ty, kterým stav zdejší přírody a krajiny není lhostejný,“ myslí si dále Patrik.

Mezi propagátory krajiny Českého středohoří, kteří zde nežili, byli v minulosti například cestovatel Alexander Humboldt, který vysoce ocenil pohled z nejvyšší hory Českého středohoří z Milešovky, a malíř Caspar David Friedrich, který v roce 1808 namaloval slavný obraz Česká krajina s Milešovkou jako prototyp českých zemí.

Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí