zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Val proti povodni má uhradit Unie

04.10.2005
Voda
Val proti povodni má uhradit Unie

Střekov - Velkou naději mají tři tisícovky obyvatel střekovského nábřeží, že již od příštího roku budou moci žít beze strachu ze vzestupu říční hladiny. Opatření, na nichž se dohodlo město Ústí nad Labem s Povodím Labe, je ochrání před dvacetiletou vodou. "Dohodnutou spolupráci musíme jen přivítat. Tři roky po katastrofálních povodních zatím není hotovo nic viditelného. Jde o finančně náročnou záležitost a teď je šance, že většinu potřebné částky uhradí dotace z Evropské unie," komentoval dohodu radní města Pavel Dlouhý.

Protipovodňová opatření na pravém břehu Labe od Rybářské bašty po železniční most budou mít podobu až jeden metr vysokého valu. Ten ochrání Střekovany před čtyřletou vodou. Na jeho hraně bude ukotvení pro mobilní stěny, které v případě potřeby budou instalovány až do výše 2,4 metru. Stěny budou dostatečnou ochranou proti dvacetileté vodě.

"Posuzovali jsme různé varianty. Myslím, že jsme nakonec zvolili rozumný poměr mezi náklady a ochraňovaným majetkem. Zvolená opatření přijdou kolem 150 milionů korun. Ochrana proti stoleté vodě by stála půl miliardy, to už by nebylo únosné," řekl starosta Střekova Ivan Charvát. V současnosti jsou podle něho dokončeny všechny přípravné práce včetně geologického průzkumu a je vydané stavební povolení. Jedinou otevřenou otázkou ještě zůstávají peníze.

Nejdražší pevný val si vyžádá přes 120 milionů korun. Investorem bude Povodí Labe, které má šanci získat na tuto akci více než stomilionovou dotaci z evropských zdrojů. Šance je o to větší, že se na protipovodňových opatřeních zavázalo podílet se i samo město Ústí nad Labem, a to realizací mobilních stěn zhruba do výše 30 milionů korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí