zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravský kras má další moderní čistírnu vod, potřebuje jich více

05.10.2005
Voda
Moravský kras má další moderní čistírnu vod, potřebuje jich více

OSTROV U MACOCHY (Blanensko) -- V Ostrově u Macochy v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras byla dnes po pětiletých stavebních pracích otevřena zrekonstruovaná čistírna odpadních vod. V krasu je přes 20 měst a obcí. Přibližně polovině z nich ale čistírny scházejí. "Na budování čistíren se rozhodně nezapomíná. Potřebujeme jich ale mnohem více," řekl dnes ČTK Miroslav Kovařík ze správy chráněné krajinné oblasti.

V Ostrově vznikla čistírna již v 70. letech. Byla na ni ale napojena jen třetina objektů ve vesnici. Při rekonstrukci čističky bylo nutné nejen rozšířit její provoz, ale také celou kanalizační síť v obci. Projekt přišel na 50 milionů korun. Na čistírnu jsou nyní napojeny téměř všechny domy v Ostrově.

"Obec má 1000 obyvatel. Pro kras je rekonstrukce čistírny velmi důležitá," uvedl Kovařík. Zdůraznil, že jen deset metrů za ní je ponor potoku Lopač, který se propadá do podzemí.

Dosud potok odnášel do jeskynního systému nazvaného Propadání Lopače škodlivé látky a kaly. Způsobovalo to zanášení koryta, poškozování krápníkové výzdoby a změnu mikroklimatu v podzemí.

Jedna z nejstarších čistíren odpadních vod v Moravském krasu je také v Rudici. Vznikla v 80. letech, a podle odborníků již proto potřebuje celkovou rekonstrukci. Nová čistírna se bude stavět v obci Šošůvka. V sousední vesnici Sloup se počítá s rekonstrukcí tamní čistírny. V krasu scházejí čistírny hlavně ve Žďáru, Vavřinci, Suchdolu, Veselici a Habrůvce.

"Stavby a opravy čistíren jsou vzhledem k vysokým finančním nákladům velmi zdlouhavé. Na druhé straně jsme ale rádi, že se situace postupně zlepšuje," dodal Kovařík.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí