zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pan Hanzlíček se hluboce mýlí

05.10.2005
Obecné
Pan Hanzlíček se hluboce mýlí
Jiří Hanzlíček z Ministerstva průmyslu a obchodu říká (HN 22. září), že v "Česku by měly průmyslové podniky, státní a obecní rozpočty na zlepšení životního prostředí do roku 2010 podle záměru Ministerstva životního prostředí vydat 180 miliard korun". To je ovšem omyl.
Údaj pochází ze společného materiálu MŽP a MPO a jde o odhad potřebných výdajů na splnění požadavků veškeré evropské environmentální legislativy. Velká část sumy se týká čistíren odpadních vod. Jejich výstavbu ovšem budou převážně financovat evropské fondy. EU tak podpoří rozvoj v našich regionech a zaplatí výrazné zlepšení čistoty řek.
Také zbývající prostředky poskytne především EU. Zbytek uvedené částky v řádu maximálně několika miliard připadá na příspěvek průmyslových podniků. Přirozeně tak investují do vlastní modernizace, posílení své konkurenceschopnosti a zvýšení budoucích zisků.. Hanzlíčkovo tvrzení, podle kterého "ve většině případů si Česko stanovilo přísnější normy, než unie požadovala," je zcela nepravdivé. Nad rámec minimálních standardů, které evropská legislativa předepisuje, jdeme jen v jednotlivých, dobře odůvodněných případech.
Daniel Vondrouš, tajemník ministra životního prostředí
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí