zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Heřmanoměstečtí řekli ano spalovně, ale jen předběžně

06.10.2005
Odpady
Heřmanoměstečtí řekli ano spalovně, ale jen předběžně
V Opatovicích nad Labem má stát spalovna, jež zlikviduje 96 tisíc tun komunálního odpadu ročně, v budoucnu až 200 tisíc tun. Obce a města teď mají říct, zda mají o toto zařízení zájem.

Heřmanův Městec - Zastupitelé odsouhlasili předběžný vstup do společenství obcí a měst, jež bude likvidovat odpad v opatovické spalovně.
Na výstavbě areálu, v němž se má odpad dál energeticky využívat, se chce podílet Pardubický i Královéhradecký kraj.
"Schválen je předběžný souhlas, protože kraj potřebuje znát budoucí zájem obcí a měst - jde mu o získání dotací. Až budou známy podrobnější podmínky, zastupitelstvo se opět sejde a definitivně řekne svůj názor," říká tajemnice Městského úřadu v Heřmanově Městci Hana Mifková. Představitelé města se už před časem sešli s krajským radním zodpovědným za oblast životního prostředí Petrem Šilarem, který má realizaci výstavby opatovické spalovny na starosti.
"Uvědomujeme si, že v budoucnu nebude možné jinak likvidovat odpady než ve spalovně," dodává Mifková. Heřmanoměstečtí nyní odvážejí komunální odpad na skládku Kubíkovy Duby a také do Chvaletic.
Krajský radní Šilar má na spalovně značný zájem, navštívil už řadu měst a obcí. Chrudim mezi nimi nechybí.
"Ano, přednesl radě města informativní zprávu, kterou jsme vzali na vědomí. Potom už jsme se touto záležitostí nezabývali," uvádí místostarosta Jan Čechlovský. Jak se on osobně dívá na to, že by Chrudim následovala Heřmanův Městec?
"Upřímně řečeno, nemám v současné době tolik informací, abych mohl zaujmout stanovisko. Způsob, jak nakládat s odpady, se jistě musí do budoucna řešit, ale spalovnu provází spousta argumentů pro i proti," dodává chrudimský místostarosta.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí