zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zloději kovů zavinili únik oleje do půdy

07.10.2005
Havárie
Zloději kovů zavinili únik oleje do půdy
Chotěšov - Ekologickou havárií mohlo skončit počínání zlodějů barevných kovů, které se v úterý provalilo v Chotěšově. Ti úplně vykradli měď z transformátoru vysokého napětí. Kvůli tomu došlo k úniku oleje a na místo musela v úterý před devátou hodinou vyjet jednotka Hasičského záchranného sboru z lovosické požární stanice.
"Z transformátoru uniklo přibližně 40 litrů oleje. Informován byl odbor životního prostředí Městského úřadu v Lovosicích, protože část vyteklého oleje pronikla do zeminy, " sdělil včera mluvčí HZS Ústeckého kraje Lukáš Marvan.
Podle vedoucí lovosického odboru Dany Tschakertové úřad případ nešetří. "Transformátor je majetkem Severočeské energetiky Děčín. Policii, která případ šetří, jsme dali pokyny, aby se spojila s energetickými závody. Vzhledem k tomu, že pod místem není vodoteč, naštěstí ke kontaminaci podzemních vod nedošlo," uvedla Tschakertová. Dodala, že pracovníci SČE by měli provést skrývku a kontaminovanou zeminu uložit na skládku nebezpečných odpadů.
Případ, jak řekla okresní policejní mluvčí Alena Romová, šetří obvodní oddělení v Libochovicích. "Ke krádeži měděných součástek z transformátoru v Chotiněvsi podle dosavadních poznatků policie muselo dojít v průběhu jediného dne, od 2. října, 16 hodin do 3. října, půl čtvrté odpoledne," informovala Romová.
I když cena součástek byla 2 000 korun, zloději zařízení krádeží zcela znehodnotili. Transformátor je totálně zničený a celková škoda dosáhla výše 100 000 korun.

STRUČNĚ
* Zloději vykradli měděné součástky z transformátoru a tím ho zcela znehodnotili
* Následně uniklo 20 litrů oleje, ke kontaminaci podzemních vod nedošlo
* Policie vyčíslila škodu na 100 000 korun
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí