zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Část chomutovského pokladu směřuje do volné přírody

10.10.2005
Příroda
Část chomutovského pokladu směřuje do volné přírody

Tuto sobotu se do slovenských Polonin přemístí první zubři z Čech. Chomutovský zoopark chová zubry od svého založení a má tohoto největšího evropského kopytníka i ve svém logu. Za třicet let odchoval více než čtyři desítky těchto vzácných zvířat. V současné době chová 12 jedinců, kteří jsou rozděleni do dvou skupin, z nichž jednu najdete přímo v klasické části zooparku a druhou ve velkém prostoru, v tzv. Eurosafari. Zubra chová také zoo Praha a Plzeň.

Chomutov (pzoo), 7. 10. 05

Úspěšný program
Evropská asociace zoologických zahrad řídí již několik let chovný program - EEP, jehož součástí je i návrat zubra do přírody. V minulých letech se tak na Slovensko dostali zubři např. z Dánska. V letošním roce kromě našich zubrů do volné přírody dostal také pár zubrů ze zoo Praha. V létě byli vypuštěni ve východním Polsku.

Něco o transportu.
Naši zubři prošli v září předtransportním vyšetřením, které potvrdilo jejich dobrý zdravotní stav. Při vlastním transportu jsou zvířata naložena do přepravních beden. V případě potřeby bývá použit zklidňující preparát. Cesta na Slovensko může trvat 13-16 hodin. Před vlastním vypuštěním jsou zvířata na pár dní ještě umístěna do "zvykací" obůrky. Lidé nemusí mít ze setkání se zubrem ve volné přírodě obavy. Velice rychle se z nich stanou plachá zvířata, která se stejně jako ostatní lesní zvěř člověku nejraději vyhnou.

Smutný osud se šťastným koncem.
Zubr evropský se na přelomu 19. a 20. století dostal na pokraj úplného vyhubení. Posledním útočištěm zubra se stal Bialowiežský prales v Polsku. Především válečné události měly velký vliv na jeho velký úbytek, stejně tak i nekontrolovaný odstřel v poválečné době. V únoru roku 1919 byl zabit pytlákem poslední evidovaný zubr, který žil ve volné přírodě. Zůstalo jen pár desítek zvířat chováných v zajetí.

V roce 1923 byla v Berlíně založena Mezinárodní společnost na ochranu zubra a také Mezinárodní plemenná kniha. V této knize jsou uvedeni všichni čistokrevní jedinci s vyznačením pořadového čísla, pohlaví, chovatelské stanice a s dalšími důležitými informacemi. V současné době je evidováno více než 3000 zubrů z nichž asi 1890 žije ve volné přírodě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí