zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchody musí zajistit recyklaci spotřebičů

12.10.2005
Odpady
Obchody musí zajistit recyklaci spotřebičů

Poplatek je účtován odděleně od ceny, nejvyšší je u ledniček

Lidé, kteří se v těchto dnech vydají koupit ledničku, televizi, vysavač či jiný elektrospotřebič, za něj v některých obchodech kvůli tzv. recyklačnímu poplatku zaplatí až o několik stokorun víc, než by museli z peněženky vytáhnout o dva měsíce dříve.
     Za to ale dostanou významnou protislužbu - prodejce se musí postarat o jejich starý nepotřebný spotřebič. Nařizuje jim to novela zákona o odpadech, jež ukládá povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a likvidaci starých elektrospotřebičů. Náklady na to má pokrýt právě tzv. recyklační poplatek, z nějž je systém sběru a likvidace vysloužilých elektrospotřebičů financován. Poplatek je uveden odděleně od ceny zakoupeného výrobku.
     „Pokud si u nás někdo koupí například televizi, automaticky se postaráme o likvidaci jeho dosavadní, pokud se jí samozřejmě bude chtít zbavit a přinese nám ji,“ potvrdil Právu šéf řetězce Elektroworld v Česku Jiří Řízek.
     Odvoz starého výrobku určeného k likvidaci přímo ze zákazníkovy adresy již zákon neukládá, podle Řízka ale záleží pouze na dobré vůli prodejce, zda se o dopravu starého spotřebiče postará. „My ze zákazníkova bytu nepotřebný spotřebič odvážíme,“ řekl Řízek a podobně prý postupuje většina velkých prodejců.
     Starosti se starým výrobkem zákazníka zbaví i provozovatelé internetových obchodů. „Pokud si u nás výrobek zakoupíte, tak od vás na požádání odvezeme i ten starý,“ potvrdil na dotaz Práva například operátor internetového obchodu Kasa. cz.
     Odvoz nepotřebného elektra zajišťují i menší obchody. „Až k vám zakoupený výrobek povezeme, ten starý zase odvezeme,“ potvrdila prodavačka pražského obchodu DKV.
     Recyklační poplatek se pohybuje podle druhu zboží od několik korun po stokoruny. Nejvyšší je poplatek u ledniček (420 Kč), jejichž likvidace je náročná, naopak jen několikakorunový se hradí u mobilních telefonů.
     Leckde jej však zákazníkovi vůbec neúčtují. „Konkurence je tak tvrdá, že výrobci poplatek vstřebají a v konečných cenách se neprojeví,“ řekl Právu Řízek.

Tomáš Loskot

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí