zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olešnici bude před vodou chránit pět hrází, první je již hotova

13.10.2005
Voda
Olešnici bude před vodou chránit pět hrází, první je již hotova

OLEŠNICE (Blanensko) -- Olešnici na Blanensku, kterou před třemi lety postihly povodně, bude před velkou vodou chránit soustava pěti hrází. První z nich je již hotova a poslední bude dokončena na jaře. Takzvané poldry, které stály 30 milionů korun, zachytí až 280 000 metrů krychlových vody. "Letních bouří se již nebudeme muset bát," řekl dnes ČTK starosta Zdeněk Peša.

Hráze jsou nad městem a svému účelu budou sloužit pouze v době přívalových dešťů či tání sněhu. Poldry sice nemohou zcela zabránit tomu, aby se voda nedostala do Olešnice, povodeň ale bude výrazně slabší a její následky budou podle odborníků nesrovnatelné s katastrofou z roku 2002.

Před třemi roky se městem přehnala po deštích dvousetletá voda. Do města se dostala korytem Veselského potoka. Záplavy si tehdy vyžádaly život jedné z obyvatelek, 136 domů se ocitlo pod vodou. Na majetku radnice vznikly škody za 15 milionů korun.

V místech, kde se v roce 2002 hladina vody zvýšila až o 1,5 metru, lze po výstavbě pěti poldrů očekávat při dvousetleté vodě zvýšení hladiny potoka jen o 30 až 40 centimetrů. "Na ulicích by bylo patrně trochu vody, která by se asi dostala i do domů. Škody by ale byly ve srovnání s rokem 2002 minimální," dodal starosta.

Sypané hráze staví Zemědělská vodohospodářská správa. V uplynulých dnech předala do užívání první, další tři jsou těsně před dokončením.

Vladimír Klepáč
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí