zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejasno nad tedry Lesů ČR

13.10.2005
Les
Nejasno nad tedry Lesů ČR

BRNO - Pokyn, aby byl vypracován nezávislý posudek, zda jsou či nejsou Lesy ČR, s. p., veřejný zadavatel, vydal předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Z evropské legislativy a českého zákona to prý není zcela jasné a je třeba vyjasnit situaci kolem tendrů Lesů ČR.

Pokud se prokáže, že Lesy ČR nejsou veřejný zadavatel výběrových řízení na zakázky, bude Úřad pokračovat pouze v šetření, zda jednání této firmy není zneužitím jejího dominantního postavení. V případě, že budou závěry opačné, bude ÚOHS pokračovat v šetření i z hlediska zadávání zakázek, protože Lesy ČR při tendrech na lesnické práce nepostupovaly podle zákona č. 40/2004 Sb.

Část soukromých firem si stěžovala u premiéra na neprůhlednost tendrů, v nichž jde o hospodaření na čtvrtině lesů v ČR. Největší firma oboru CE Wood tendr bojkotovala, neboť Lesy ČR nepřistoupily na opakované požadavky firem vyhlásit tendry dle zákona o veřejných zakázkách. Lesy ČR se hájily předchozím rozhodnutím ÚOHS, že veřejným zadavatelem nejsou. Pokud by jím byly, musely by lesníkům povolit odvolání proti výsledkům výběrových řízení, což zatím nemohli.

Spory mezi Lesy ČR a soukromými těžaři se táhnou od předloňska, když tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas prosazoval nové podmínky obchodu s dřívím, neboť na předchozích Lesy ČR údajně prodělávaly.

Lesy ČR, jedna z největších českých státních firem s majetkem za 60 mld. Kč, vyhlásily pro soukromé firmy dva tendry na lesnické práce. I když firmy kritizovaly výběrová řízení jako neprůhledná, většina se přihlásila, protože na těchto zakázkách za desítky miliard korun jsou existenčně závislé a dají jim práci na osm let.

Kdyby ÚOHS tendry zrušil, mohl by ohrozit hospodaření Lesů ČR a takové rozhodnutí by dle médií mohlo stát místo i šéfa Lesů ČR Vladimíra Blahutu.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí