zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení: ekonomika a ekologie nemusí být v rozporu

14.10.2005
Obecné
Zelení: ekonomika a ekologie nemusí být v rozporu

Jako výzvu k ekologické modernizaci průmyslu a ekonomiky vnímá Strana zelených nedostatečnou kvalitu životního prostředí v Česku. K zeleným reformám nabádají Českou republiku i experti Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své poslední zprávě, která poukazuje na nedostatečnou péči o tuzemské životní prostředí.

„Ekologická modernizace, efektivita a ohleduplnost k životnímu prostředí jsou v moderní Evropě předpoklady konkurenceschopnosti,“ řekl předseda Strany zelených Martin Bursík. „U nás bojuje průmysl a energetika o snížení ochrany životního prostředí a politici tomu asistují. Pak jsme ekologickými outsidery Evropy. Životní prostředí potřebuje advokáta, proto jsou zde Zelení.“

Zelení prosazují sladění ekologických a ekonomických rozhodnutí tak, aby hospodářský růst neměl tak výrazné negativní dopady na zdraví a životní prostředí. Zelení podporují  zavedení ekologické daňové reformy, tedy   přizpůsobení  cen energie z nejvíce znečišťujících  neobnovitelných zdrojů jejich skutečným dopadům na životní prostředí,  postupné převádění  energetiky na obnovitelné zdroje energie, což zároveň přispěje ke snížení nezaměstnanosti.

Snížení daňového zatížení práce, které ekologická daňová reforma zahrnuje, je dalším zeleným impulsem k růstu zaměstnanosti.

Recepty Zelených pro snížení negativních dopadů průmyslu  na zdraví a kvalitu života obyvatel  neohrozí  konkurenceschopnost naší ekonomiky.  Ekonomika a ekologie nemusí být podle Zelených v rozporu.

 

Džamila Stehlíková

místopředsedkyně Strany zelených pro styk s veřejností

tel.: 420 606 640 085; 420 724 207 917

e-mail: dzamila.stehlikova@zeleni.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí