zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubický kraj založil spalovnu a vyzval obce k připojení

14.10.2005
Odpady
Pardubický kraj založil spalovnu a vyzval obce k připojení

PARDUBICE -- Radní Pardubického kraje dnes souhlasili se vznikem společnosti EVO, která by měla provozovat plánovanou spalovnu u Opatovic nad Labem na Pardubicku. "Kraj začíná jako první s tím, že jednotlivé obce a města budou moci přistoupit," řekl dnes na dotaz ČTK krajský radní pro životní prostředí Petr Šilar. Návrh ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

Investici za zhruba dvě miliardy korun však stále chybí podpora rozhodujících měst Pardubic a Hradce Králové. Pardubice, které již jednou v červnu výstavbu zamítly a požádaly vypracovat ekonomickou studii záměru, budou podle Šilara o účasti v projektu znovu jednat 1. listopadu. "Město Hradec Králové zastává ortodoxní nesouhlas s výstavbou spalovny," uvedl minulý týden hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

O podmínkách vstupu jednají například Opatovice a Čeperka, zatímco Chrudim a Holice účast podmiňují vstupem krajského města. "Zastupitelstvo obce schválilo, že se zúčastníme přípravných akcí pro založení akciové společnosti EVO, jež má spalovnu postavit. Myslím si, že se o vstupu naší obce do firmy do konce roku ale jednat nebude," sdělil ČTK starosta Čeperky Jaroslav Bačina. Petici proti spalovně navíc podepsalo asi 4000 obyvatel regionu.

Základní kapitál spalovny činí deset milionů korun. "Pardubický kraj v tomto roce částkou tři miliony korun upíše akcie a zbývajících sedm milionů korun v příštím roce nabídne městům, obcím i privátnímu sektoru," uvedl hejtman Michal Rabas. Soukromý sektor může získat do deseti procent majetku. Rozhodnutí o případné výstavbě má padnout do konce roku.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí