zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Více alternativ

17.10.2005
Obecné
Více alternativ
Evropský parlament přijal zprávu, v níž vyzval, aby Evropská unie zvýšila povinné hodnoty podílů alternativních zdrojů energie na celkové energetické produkci na 20 procent v roce 2020. Podle nyní platné směrnice o obnovitelných zdrojích z roku 2001 by se měl v roce 2010 pohybovat jejich podíl od 6 do 12 procent.

Europoslanci ve zprávě, která není závazná, tvrdí, že dvacetiprocentní hranice je dosažitelná. Navíc by její stanovení potvrdilo vedoucí roli EU ve využívání obnovitelných zdrojů a v boji proti klimatickým změnám. Evropská komise by nyní měla podle mínění poslanců přijít s návrhem legislativy, který ukončí tržní poruchy poškozující producenty energie z obnovitelných zdrojů. Tyto poruchy byly způsobeny desetiletími subvencovaného využívání uhlí a ropy.

Parlament stanovil čtyři oblasti, kam by Unie u obnovitelných zdrojů měla napnout hlavní úsilí - vytápění a klimatizace, spravedlivý trh pro obnovitelné zdroje, biomasa a výzkum a vývoj. Vytápění a klimatizace se podílí na celkové spotřebě energie v Evropské unii ze čtyřiceti procent. Poslanci proto vyzývají ke kombinaci větší energetické účinnosti a používání alternativních energetických zdrojů, jako třeba odpadového tepla při výrobě elektřiny (tzv. kogenerace). Europoslanci si rovněž stěžují, že obnovitelné zdroje nemají stejný přístup na trh jako zdroje konvenční. Navíc by v Evropské unii mělo platit pravidlo, že externí náklady na výrobu elektřiny by se měly započítávat do cen u všech druhů energetické produkce. Použití biomasy by podle europarlamentu měly podpořit peníze ze strukturálních a kohezního fondu. Uživatelé tohoto zdroje by měli být zproštěni povinnosti platit některé daně. Další výzkum v oblasti obnovitelných zdrojů by měla Evropská unie podpořit v rámci 7. rámcového programu pro podporu vědy.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí